Inove IN

[Trader] Žralok Pepa - Pocitové obchodování

27.01.2020

V dnešním článku se podíváme na to, jak bychom mohli sladit naše emoce s hodlováním BTC.

Přemýšlel jsem, jakou zvolit nejlepší strategii na hodl BTC, když cena byla okolo 10 000 USD. Napadlo mě, že chci při tom být v pohodě. Nedívat se každý den (nebo každou hodinu ;-) na graf a sledovat, co BTC dělá – a pak litovat, že jsem nekoupil nebo naopak, že jsem koupil.


Takže jsem si vymezil výši své investice do BTC a časový horizont na „několik let“ a  na základě technické analýzy určil úrovně nákupu; nejnižší mám na 4500 USD. Nicméně já nevím, co BTC udělá za 5 minut, takže kdyby bitcoin nerespektoval mou analýzu a nezačal padat, ale rovnou šel „do nebe“, a já neměl nakoupeno, mrzelo by mě to. Takže – ačkoliv jsem předpokládal, že BTC „půjde dolů“ – jsem nakoupil na 10 000 USD jen kvůli tomu, abych byl v pohodě, kdyby BTC dolů nešel. Nelituji toho. 


Co tím chci říci? Všude se dočteme, že emoce do tradingu nebo obecně do obchodování nepatří. Ale co s nimi? Emoce tvoří důležitou součást našeho života a nemůžeme je jednoduše eliminovat tím, že řekneme, že do nějaké jeho oblasti nepatří.  Pojďme je zkusit využít podobným způsobem jako já výše. Můžeme se ptát: „Budu v pohodě, když teď nenakoupím a BTC vyletí na 20 000 USD?“ „Budu v pohodě, když teď nakoupím a BTC spadne na 3000 USD?“ „Za kolik mám nakoupit, abych s tím byl v souladu?“ Samozřejmě, že takové „pocitové obchodování“ nám nenahradí technickou analýzu, ale ve finále nám může dát mnohem víc – pohodu :)


Mým cílem rozhodně není obchodovat ztrátově – a být při tom v pohodě. Jeden můj známý mi vyprávěl, jak ztratil při obchodování 250 000 Kč, ale že je v klidu. Přišlo mi, jako kdyby se tím trochu chlubil, jak skvěle své ztráty psychicky zvládá... Pokud je naším cílem emocionální tréning, tak O.K., ale z mého úhlu pohledu to je poněkud drahá lekce ;-)


Využívání emocí v tradingu má ale háček. Není dobré, když děláme obchodní rozhodnutí, abychom se zbavili nějakého pocitu. Klasickou ukázkou je FOMO (Fear Of Missing Out) efekt neboli strach, že zmeškáme obchodní příležitost. Jsme pod tlakem, že přijdeme o „obchodní příležitost našeho života“ – a obchodujeme pod vlivem tohoto tlaku. Dalším příkladem obchodování pod tlakem je snaha nějak uniknout stresu. Máme obchodní strategii, ale protože po vstupu do obchodu cítíme velký stres, raději z obchodu zase vystoupíme, abychom tento stres přestali cítit a dostali se do pohody. Zaplatíme tak poplatek za obchod a přijmeme nějakou menší ztrátu. Pokud takových obchodů uděláme za den mnoho, snadno nám smažou zisky z obchodů, které vyšly. Finálním výsledkem pak nemusí být pohoda, ale spíš pocit frustrace. Ten se dá samozřejmě také zpracovat, ale ztráty z obchodování nám takové zpracování nevrátí. 


Takže závěr: je dobré se podívat trochu víc dopředu. Jsem-li pod tlakem, který mě nutí dělat jeden obchod za druhým, mohu se podívat, kam takové obchodování v minulosti vedlo – jestli jsem skončil v zisku a v pohodě nebo nikoliv. K tomu samozřejmě musím aspoň jedním okem vidět, že jsem pod tlakem. Nevědět, že jsem pod tlakem, je ta nejhorší varianta :)


Obecně platí, že pokud jsme pod tlakem, pokud jsme ve vleku něčeho, jsme „mimo“, ale zároveň cítíme, že žijeme, proto riskujeme, děláme adrenalinové sporty a díváme se na Game of Thrones ;-) Asi bych se snažil najít nějakou střední cestu, co se práce s adrenalinem, tlakem, stresem apod. týče. Takový přístup, hledání střední cesty v sobě zahrnuje i pohled do budoucnosti a otázku, co nám nákup/odprodej nějakého coinu může přinést nebo naopak nepřinést.

Podobné články

Komentujte