Inove IN

[Rozhovor] O využití blockchainu v reálném životě - Lubo Smid

01.08.2019

O využití blockchainu v reálném životě nám pověděl Lubo Smid. V ostravském studiu Žraloci sobě přivítal moderátor Vašek Gregor Lubo Smida z firmy STRV. Rozpovídal se o technologii blockchain a jejím využití v reálném světě.

Prvopočátky využití blockchainu

Dříve byl trend sbírání digitálních koček, a pokud někdo vlastnil limitovanou edici, tak jeho kočka nabývala na hodnotě. Lubo se také zabýval podobným konceptem, kde se digitalizovaly sportovní kartičky, ale to se bohužel nakonec nepovedlo. Nicméně se mu otevřely dveře k dalším projektům a spolupracím.


Spolupráce s Dash

Jejich partnerem je Dash. Lubo vidí smysl a potenciál v tom, jak by mohly kryptoměny pomoci v zemích třetího světa.

Reálné využití

Blockchain je něco jako „DNA“. Vše se zde zaznamená a my tak můžeme číst záznamy bez obav, že by došlo k jakékoliv neoprávněné změně v historii.

Unikátnost blockchainu

Pravomoc se rozděluje na více entit. Je prostě lepší, kdyby o firmě nerozhodoval 1 člověk, ale například 1000 lidí. Tím se moc rozdělí mezi více lidí a nemůže se stát, že 1 člověk položí firmu. To je rozhodně přidaná hodnota blockchainu. 

Vize

V budoucnu by šlo pomocí blockchainu zjednodušit volební systém. Stačilo by například jen klikat na mobilu, a tím bychom posléze mohli rozhodovat i o rozdělování peněz.

Převod peněz

Mezinárodní transakce běžně trvají pár dní a díky kryptoměnám může převod člověk provést ihned. Je to nejlepší způsob, jak momentálně převádět peníze.

Libra

Facebook představil vlastní kryptoměnu, která bude navázána na běžné měny. Volatilita zde dosáhne nízkých hodnot. Zároveň umožní vstoupit více lidem do světa kryptoměn. 

Závěr

Celý rozhovor Lubo Smida s moderátorem Vaškem Gregorem z ostravského studia Žraloci sobě je ke zhlédnutí na přiloženém videu. Dozvíte se v něm o reálném využití technologie blockchain.  

 

Podobné články

Komentujte