Inove IN

[Rozhovor] Nákup a prodej kryptoměn - Dariusz Matuszyński

03.07.2019

Poměrně nedávno zavítal majitel a provozovatel společnosti Kryptomagazin.cz Dariusz Matuszyński (Daro) do nově vznikajícího ostravského studia Žraloci sobě, kde odpovídal na otázky moderátora Vaška Gregora. A o čem byla vlastně řeč? No přece o kryptoměnách.

Bitcoin a kryptoměny

V první odpovědi Daro vzpomíná na své začátky a první seznámení s kryptoměnami, konkrétně s Bitcoinem (BTC). Bylo to v roce 2013, kdy mu kamarád vysvětlil, co to vlastně Bitcoin je. Že je to nová digitální měna a zcela revoluční projekt. Ale v této době se bohužel v jeho portfóliu BCT neobjevil, neboť to byla v kryptoměnách doba poměrně bouřlivá, s řadou podvodných projektů, do kterých jste vložili peníze a už jste je nikdy neviděli. Tato počáteční nedůvěra se ale postupem času rozplývala, o kryptoměny se začal více zajímat a bylo zřejmé, že nějaký smysl asi mít budou. K prvnímu nákupu mělo dojít na ceně 50 USD za 1 BTC, ale ani to nakonec nevyšlo. Cena postupně vyrostla na 1000 USD a poté zase přišel její propad, jak už se to u kryptoměn v určitých cyklech děje. První nákup byl proto uskutečněn až v březnu 2017 za cenu kolem 1 200 USD. Jak většina z vás ví, rok 2017 byl zatím nejlepším rokem pro kryptoměny, neboť cena Bitcoinu se vyšplhala až k 20 000 USD za 1 BTC. Krátce nato založil Daro také kryptomagazin.cz, internetové stránky zabývající se převážně kryptoměnami.

Nákup Bitcoinu

V další části rozhovoru Daro vysvětluje, že před prvním nákupem si musíte založit peněženku, která vám vygeneruje adresu, na kterou je vám poté zasílána měna. Peněženka je chráněna heslem – privátní klíč a k obnově peněženky slouží „seed“ – soubor 12-24 anglických slov. Pro začátek postačí peněženky mobilní, jako je např. Coinomi - https://www.coinomi.com/en/, Samurai wallet - https://samouraiwallet.com/ nebo Blue wallet - https://bluewallet.io/. Peněženek pro Bitcoin je celá řada, ideální je navštívit webové stránky - https://bitcoin.org/en/choose-your-wallet. Pro náročnější uživatele pak připadá v úvahu hardwarová peněženka Trezor. Nejjednodušší cestou, jak koupit Bitcoin, je nákup v české směnárně za české koruny. Ty nejznámější jsou Simplecoin (https://exchange.simplecoin.eu/) nebo Bitstock https://bitstock.com/cs-cz/. Platbu můžete provést z bankovního účtu, ve směnárně zadáte adresu své kryptopeněženky a množství BTC, které chcete za aktuální kurz nakoupit. Po obdržení platby vám směnárna zašle na adresu peněženky objednané množství BTC. Dalšími možnostmi je nákup na kryptoburzách nebo BTC automatech, které jsou umístěné ve všech větších městech.

Užití Bitcoinu

V další části rozhovoru se Daro zamýšlí nad využitím Bitcoinu v reálném životě. Je dobré si celou technologii osahat, zkusit poslat platbu z peněženky, vyzkoušet reálné platby, např. v kavárnách, kde se dá platit Bitcoinem nebo spíše Litecoinem, který má menší transakční poplatky. Nebo můžete vyzkoušet platbu v kryptoměně na Alza. cz (https://www.alza.cz/). Dalším využitím je nákup jiné kryptoměny za Bitcoin na kryptoburze nebo využít Bitcoin jako investiční prostředek a „hodlovat“, držet v peněžence a čekat na růst ceny.

Zpětný prodej Bitcoinu

V závěru rozhovoru Daro popisuje, že nejjednodušší cestou na prodej Bitcoinu jsou české směnárny, kam odešlete BTC a na váš bankovní účet vám přijdou české koruny. Druhou možností je směna Bitcoinu za stablecoin (coin vázaný na fiat měnu v poměru 1:1) na burzách a třetí možností je prodej v BTC automatech, kde až do 25 000 Kč nemusíte ověřovat svoji identitu.

Závěr

Celý rozhovor mezi Darem a Vaškem Gregorem můžete zhlédnout na přiloženém videu. Jak jste se zde přesvědčili, kryptoměny nejsou žádná velká věda. Hlavně mějte na paměti, že většina kryptoměn je velmi volatilních a velké růsty a poklesy cen k nim prostě patří a v určitých cyklech se opakují. Proto při razantním poklesu ceny nepanikařte a neprodávejte, neboť to je naopak signál k nákupu. Vždyť samotný Bitcoin prostřednictvím jeho kritiků zemřel už 300 krát a jak vidíte, je tu s námi dosud…

 

Podobné články

Komentujte