Inove IN

[Rozhovor] Jiří Mrkva - Rozdíl mezi centralizovanými a decentralizovanými burzami

14.08.2019

K dalšímu rozhovoru si do ostravského studia Žraloci sobě pozval moderátor Vašek Gregor tradera Jirku Mrkvu. Tématem byly tentokrát burzy, rozdíly mezi centralizovanými a decentralizovanými burzami a kryptoměnové páry.

Co je kryptoburza

Je to veřejné místo, kam má přístup každý a obchodovat může s jakýmkoliv množstvím aktiv. Burza funguje nepřetržitě - 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Registrací si uživatel vytvoří vlastní profil, kde se může pohybovat v rámci intradenního nebo dlouhodobého obchodování.

Jak vybrat burzu

Pro začátečníky doporučuje Jirka Mrkva burzu Coinbase, která je jednou z největších a nejoblíbenějších na trhu. Je jednoduchá na použití a platit zde lze i kreditní kartou (vyšší poplatek). Při výběru prostředků z burzy je nutné ověření totožnosti. Burz je přes 19 000 a každá má nějaké výhody i nevýhody. Záleží na likviditě burzy a na poplatcích za vklady, výběry nebo provedené obchody. Některé burzy mají vlastní token, kterým se dají poplatky snížit. Největším problémem burz jsou hackerské útoky, proto prostředky na burze necháváme jen po nezbytně nutnou dobu. Začátečníci by měli obchodovat s nižšími částkami. Když na burzu vložíme např. 10 000 Kč, tak na každý obchod použít třeba 2% z částky.

Centralizovaná vs. decentralizovaná burza

Centralizované burzy jsou jednodušší na použití, je jich více, mají delší historii, řada z nich má jméno – je uznávaná. Při určitém objemu prostředků je vklad pojištěn a pokud dojde ke krachu burzy, měl by uživatel získat náhradu škody. Decentralizované burzy fungují na základě smart kontraktů (chytrá smlouva), kde obchod probíhá mezi dvěma osobami (prodávající – kupující), bez asistence třetí strany.

Kryptoměnové páry

Každá burza vypisuje měnové páry vůči Bitcoinu (BTC), Litecoinu (LTC), Ethereu (ETH), ale i vůči jiným kryptoměnám. V měnových párech jde o kurz a tedy o to, kolik za Bitcoin (LTC, ETH,…) získáme jiné kryptoměny či naopak.

Závěr

Celý rozhovor mezi traderem Jirkou Mrkvou a moderátorem Vaškem Gregorem ze studia Žraloci sobě je ke zhlédnutí na přiloženém videu.

 

Podobné články

Komentujte