Inove IN

[Rozhovor] Jak a proč se stát traderem? - Matúš Peprný

23.07.2019

Dalším hostem Vaška Gregora v ostravském studiu Žraloci sobě byl trader Matúš Peprný, který nám prozradil, jak se stát úspěšným traderem. V úvodu je důležité zmínit, že Matúš se věnoval financím tři roky než se přestěhoval za přítelkyní do Prahy. Možná to byl osud, protože se nastěhoval hned vedle Paralelní polis, kde začal navštěvovat přednášky. Ze začátku Matúš nevěděl, jak kryptoměny fungují a experimentoval. Zvědavost mu nedala a začal navštěvoval více přednášek a hledal si více informací. A co bylo dál?

Začalo mu to pomalu dávat smysl. Posléze ho zaujala technická analýza. Celá technologie ho pohltila a rozhodl se zkusit trading. Velmi se mu líbilo, že může obchodovat z jakéhokoliv místa na světe – ať už byl v Praze, Bystrici nebo kdekoliv jinde.

První kroky

Dříve to bylo s hledáním novinek a informací těžší. Nyní je mnoho zdrojů, kde může člověk čerpat, a to i v ČR/SK. Je důležité napřed získat informace a poté se naučit selektovat ty užitečné a věrohodné. Vždy když má Matúš volný čas, tak sedí za počítačem a dělá si grafy. Každý musí počítat s tím, že začátky jsou těžké. Samozřejmě, že jsou i lidé v jeho okolí, kteří nakoupili levně a prodali draze. Ale to byla jen náhoda, štěstí začátečníka. Důležité je hlavně pochopit technologii. Je důležité si odpovědět na otázky typu: Co je to za kryptoměnu? Jaká je její technologie? Kde se používá? Má budoucnost? Matúš si stále myslí, že 90 % kryptoměn není kvalitních.

Na co se zaměřit

Určitě na fundamentální zprávy. Například nějaká burza zalistuje další kryptoměnu. Můžeme očekávat vyšší cenu. Ale vždy se Matúš dívá i na technickou analýzu. Nováček, který naskakuje do kryptoměn má několik možností. Musí si zvolit obchodní plán. Buď prodá například 5x za den nebo pozici bude držet 3 roky.

Obchodní plán

Každý musí dodržovat risk money management. Riskovat 1-2% z celkového banku na jednu pozici. A rozhodně po neúspěšném tradu neklesat na mysli a nedělat unáhlené rozhodnutí. Vždy je fajn dát si pauzu po neúspěšném obchodu. Je třeba neustále překonávat strach z obchodování. Mít otevřenou pozici a vědět, že když přijde člověk o všechny peníze z daného obchodu, tak jste nezbankrotovali. Je důležité obchodovat s částkou, o kterou může přijít.

Závěr

Celý rozhovor mezi Matúšem Peprným a moderátorem Vaškem Gregorem ze studia Žraloci sobě je ke zhlédnutí na přiloženém videu. Dozvíte se v něm o tom, jak začít obchodovat, jaké jsou možnosti začátečníka a jaká na vás číhají rizika.

 

 

Podobné články

Komentujte