Začalo mu to pomalu dávat smysl. Posléze ho zaujala technická analýza. Celá technologie ho pohltila a rozhodl se zkusit trading. Velmi se mu líbilo, že může obchodovat z jakéhokoliv místa na světe – ať už byl v Praze, Bystrici nebo kdekoliv jinde.
První kroky
Dříve to bylo s hledáním novinek a informací těžší. Nyní je mnoho zdrojů, kde může člověk čerpat, a to i v ČR/SK. Je důležité napřed získat informace a poté se naučit selektovat ty užitečné a věrohodné. Vždy když má Matúš volný čas, tak sedí za počítačem a dělá si grafy. Každý musí počítat s tím, že začátky jsou těžké. Samozřejmě, že jsou i lidé v jeho okolí, kteří nakoupili levně a prodali draze. Ale to byla jen náhoda, štěstí začátečníka. Důležité je hlavně pochopit technologii. Je důležité si odpovědět na otázky typu: Co je to za kryptoměnu? Jaká je její technologie? Kde se používá? Má budoucnost? Matúš si stále myslí, že 90 % kryptoměn není kvalitních.
Na co se zaměřit
Určitě na fundamentální zprávy. Například nějaká burza zalistuje další kryptoměnu. Můžeme očekávat vyšší cenu. Ale vždy se Matúš dívá i na technickou analýzu. Nováček, který naskakuje do kryptoměn má několik možností. Musí si zvolit obchodní plán. Buď prodá například 5x za den nebo pozici bude držet 3 roky.
Obchodní plán
Každý musí dodržovat risk money management. Riskovat 1-2% z celkového banku na jednu pozici. A rozhodně po neúspěšném tradu neklesat na mysli a nedělat unáhlené rozhodnutí. Vždy je fajn dát si pauzu po neúspěšném obchodu. Je třeba neustále překonávat strach z obchodování. Mít otevřenou pozici a vědět, že když přijde člověk o všechny peníze z daného obchodu, tak jste nezbankrotovali. Je důležité obchodovat s částkou, o kterou může přijít.
Závěr
Celý rozhovor mezi Matúšem Peprným a moderátorem Vaškem Gregorem ze studia Žraloci sobě je ke zhlédnutí na přiloženém videu. Dozvíte se v něm o tom, jak začít obchodovat, jaké jsou možnosti začátečníka a jaká na vás číhají rizika.
Komentujte