Inove IN

Ripple

27.12.2019
Veronika Sekerková

Ripple je americká společnost, která byla založena v roce 2012 pod názvem Opencoin.  Společnost vyvinula protokol Ripple Transaction Protocol a v roce 2015 došlo ke změně názvu společnosti na Ripple. Ripple hraje zvláštní roli ve světě blockchainových technologií. Zatímco jiné projekty sledují cestu, která odmítá klasický bankovní systém, Ripple se s nimi snaží spolupracovat. Za tímto účelem společnost RippleLabs, uvedla na trh několik produktů: xRapid, xCurrent a xVia, které mohou banky použít ke zpracování svých globálních transakcí. Token XRP, který se používá ke zpracování transakcí, slouží jako měna v síti Ripple.

Historie 

Ripple v roce 2004 navrhl Ryan Fugger, který vyvinul první prototyp Ripple jako decentralizovaný platební systém (RipplePay). Systém byl uveden do provozu v roce 2005 a měl poskytovat bezpečné platební řešení v rámci globální sítě. 
V roce 2012 předal Fugger projekt Jed McCalebovi a Chris Larsenovi a společně založili americkou technologickou společnost OpenCoin. Od té doby se začal Ripple budovat jako protokol zaměřený na platební řešení pro banky a další finanční instituce. V roce 2013 byl OpenCoin přejmenován na Ripple Labs, který byl později přejmenován na Ripple, v roce 2015. 

Co je XRP? 

Nejlepší způsob, jak popsat XRP, je „Joker“. Ne Batmanův nepřítel, ale karta, která může být jakákoli jiná karta. Většina dnešních zúčtovacích systémů využívá jako základní měnu pro konverzi americký dolar. To zabere nějaký čas a zahrnuje převodní poplatky. Proto mohou zámořské platby trvat tři pracovní dny nebo déle. 
Směna prostředků na XRP místo dolarů vás zbaví převodních poplatků a transakce je uskutečněna během několika vteřin.  
Pokud se banky připojí k jedné z platforem Ripple za účelem zpracování transakcí, budou mnohem efektivnější. 

Funguje to takto:  
Krok 1: Odesíláte mezinárodní platbu.  
Krok 2: Vaše banka nakupuje XRP.  
Krok 3: Vaše banka pošle XRP přijímající bance.  
Krok 4: Přijímající banka prodává XRP.  
Krok 5: Výtěžek je uložen na účet příjemce. 

Token XRP je nezávislý na organizaci za Ripple a bude existovat, i když se RippleLabs zavře.  Stejně jako u tradičního převodu SWIFT zahrnuje transakce s XRP určité cenové riziko a je ovlivněna kolísáním cen.  Protože je však průměrná transakce v RippleNet dokončena přibližně po 5 sekundách, je riziko silné fluktuace výrazně nižší než u převodu SWIFT, který trvá několik dní. 

Jak získáte XRP? 

Zatímco většinu kryptoměn lze získat jejich těžbou, XRP není těžitelná. Všechny mince XRP byly vytvořeny na začátku a Ripple je pravidelně uvolňuje na trh. 
Nejjednodušší způsob, jak získat XRP, je koupit jej na burze. 

Počet mincí XRP 

Z původních  100 miliard XRP  vývojáři darovali Ripplu 60 %, tj. 60 miliard. Na konci roku 2017 Ripple Labs uzamki 55 miliard ze zmíněných 60 miliard do escrow, což jsou časované kontrakty v síti XRP, které každý měsíc uvolňují jen jednu miliardu. Ripple Labs z každé miliardy každý měsíc menší část použije na podporu XRP ekosystému a zbytek uzamkne na dalších 55 měsíců do escrow. V současné době je v oběhu cca 44 000 000 000 XRP. Minci lze dělit až na 6 desetinných míst. 

The XRP Ledger (XRPL) 

Ripple představuje XRPL jako decentralizovanou open source síť  (s veřejně dostupným kódem), kterou tvoří počítače jednotlivých uživatelů. Umožňuje finanční transakce v reálném čase a měnit peníze s nízkými poplatky.  Tyto transakce jsou zabezpečeny a ověřeny účastníky sítě pomocí mechanismu konsensu.  
Na rozdíl od Bitcoinu však XRP Ledger není založen na  konsensuálním algoritmu  Proof of Work, a proto se při ověřování transakcí ne spoléhá na proces  těžby. Místo toho síť dosahuje konsensu pomocí vlastního přizpůsobeného algoritmu konsensu – dříve známého jako algoritmus Ripple Protocol Consensus Algorithm (RPCA). 
Ke kontrole a validaci transakcí slouží tzv. uzly a validátory. Těmi může být každý, kdo si stáhne příslušný software. Uzly a validátory sdílí takzvaný Ledger, jehož funkce je obdobná jako u blockchainu, tj. představuje účetní knihu sítě. Cca každých 5 sekund se zapisuje nový blok – nová verze Ledgeru, která obsahuje mimo jiné zůstatky všech účtů a poslední transakce. O využití této kryptoměny v praxi projevily zájem banky a finanční instituce (např. Santander, MoneyGram, American Express). 

Co je konsenzuální algoritmus Ripple protokolu (RPCA)? 

Na rozdíl od Bitcoinu nebo  Etherea,  Ripple nemá  blockchain.  Kryptoměna bez blockchainu zní docela divně – pokud nemá blockchain, jak ověřuje transakce a zajišťuje, že je vše v pořádku?  Za tímto účelem má Ripple vlastní patentovanou technologii: algoritmus Ripple Protocol Consensus (RPCA). 
Slovo „konsenzus“ v názvu znamená, že pokud každý uzel souhlasí se všemi ostatními, neexistuje žádný problém.   

Co je RippleNet? 

Síť, která je základem XRP, je schopna okamžitě přenést peníze (prostředky) po celém světě.  Jako takový byl již přijat rostoucím počtem finančních institucí. 
Je důležité poznamenat, že ačkoli tyto instituce přijaly a používají RippleNet,  v transakcích nepoužívají XRP.  
RippleNet v současné době nabízí sadu 3 produktů, které jsou navrženy jako systém platebního řešení pro banky a další finanční instituce.  Jsou to: xRapid, xCurrent a xVia. 

1. xRapid – Používá se k získání likvidity 
Stručně řečeno, xRapid je řešení likvidity na vyžádání, které používá XRP jako globální měnový most mezi více fiatovými měnami.  Jak XRP, tak xRapid spoléhají na XRP Ledger, který umožňuje rychlejší časy potvrzení a mnohem nižší poplatky ve srovnání s konvenčními metodami. 

2. xCurrent – Používá se ke zpracování plateb 
Je to software, který přímo nahrazuje SWIFT. Je to „messaging“ systém fungující v  reálném čase, banky díky němu můžou přímo mezi sebou a okamžitě zaúčtovat mezinárodní transakce. Převody jsou transparentní a v  každém okamžiku je zřejmé, kde jsou peníze a jaké přesně budou poplatky za každou transakci. Slouží tedy k výměně informací týkajících se rizika a dodržování předpisů, poplatků, směnných kurzů, platebních údajů a očekávané doby dodání prostředků. 

xCurrent komunikuje obousměrně v  reálném čase, takže jsou transakce předem validovány a je zajištěno, že v  obou zemích v obou bankách budou akceptovány a okamžitě provedeny. Eliminují se tak drazí a pomalí prostředníci ze systému korespondenčního bankovnictví. Tím dochází ke zlevnění mezinárodních převodů o desítky procent a urychlení ze dnů na sekundy. A chybovost převodů je redukována na nulu. 

ILP Ledger – Protokol Interledger je implementován do stávajících bankovních účetních knih, které vytvářejí ILP.  Interledger protokol funguje jako dílčí kniha a používá se ke sledování kreditů, debetů a likvidity napříč transakčními stranami.  Fondy jsou vypořádány atomicky, což znamená, že jsou vypořádány okamžitě nebo vůbec. 
FX Ticker – se používá k definování směnných kurzů mezi transakčními stranami. Sleduje aktuální stav každé nakonfigurované knihy ILP. 

Ačkoli je xCurrent primárně určen pro fiat měny, podporuje také kryptoměnové transakce. 

3. xVia – Používá se k odesílání plateb 
Je produkt pro běžné firmy i finanční instituce, které chtějí posílat peníze do zahraniční přes různé sítě. 
Software nevyžaduje žádnou instalaci, má přístup přes standardizované API a umožňuje posílat peníze po světě se všemi výhodami RippleNetu, tedy rychle, s nízkými náklady, transparentně a doplněné o další data, například faktury. 

Princip fungování 

Potvrzení transakcí se provádí na základě konsensu – všichni v síti se shodnou na tom, že transakce proběhly a zapíší je. Transakce jsou proto velmi rychlé  (v rámci vteřin) a účtovány jsou minimální poplatky. Být ověřovacím serverem může prakticky kdokoli, většinou jsou to však banky. Právě využitím konsensu mezi ověřovacími servery se XRP liší oproti “klasickým” kryptoměnám, jako je  Bitcoin , Litecoin atd., které využívají k ověřování transakcí výpočetní výkon sítě, který zajišťují tzv. těžaři. 

Pro uživatele je důležité vědět, že peněženka od jejího založení váže 20 XRP. Jde o opatření proti spamu a zneužívání sítě. 

Na co se Ripple používá 

1. Směnárna s nízkou provizí 
Existuje mnoho měn, které nelze vzájemně převést. Banky tedy musí jako prostředníka používat americký dolar. Existuje tedy dvojí provize: převod měny A na USD a USD na měnu B. Ripple je také prostředníkem, ale mnohem levnější než USD. 
2. Rychlé mezinárodní transakce 
Průměrná doba transakce je 4 sekundy. Porovnejte ji s s hodinou u Bitcoinu nebo více a s běžnými bankovními systémy pár dní. 
3. Platební ekosystém 
Uživatel může v podstatě vydat svou vlastní měnu pro rychlou a levnou transakci.  

Jaké jsou rozdíly mezi Ripplem (XRP) a Bitcoinem? 

Největší a nejdůležitější rozdíl mezi Bitcoinem a Ripplem je jejich původní cíl.  Na jedné straně byl Bitcoin vyvinut jako decentralizovaná alternativa typu peer-to-peer k současnému platebnímu systému.  Za Bitcoinem stojí myšlenka, že k výměně hodnoty již není zapotřebí třetí strana nebo mediátor. 
Na druhé straně je systém Ripple vyvíjen s cílem zlepšit současný platební systém bank, nikoli jej nahradit. Protokol Ripple lze použít k přenosu měn (mezi nimi i XRP – jejich vlastní mince).  
Bitcoin je založen na blockchainu, zatímco Ripple ho nevyužívá. Ripple namísto toho využívá shodu distribuovaných účetních knih, která je založená na síti ověřovacích serverů a tokenů nesoucích název XRP. 
Dalším důležitým rozdílem je to, že Bitcoin lze těžit.  Těžba Bitcoinu znamená, že nové transakce jsou ověřovány a shromažďovány, spojeny do bloku, který je poté přidán do existujícího blockchainu.  Těžař dostává nově vytvořené Bitcoiny jako odměnu.  Kdokoli může získat Bitcoin těžbou, potřebujete „jen“ výkonný počítač. 
Ripple se rozhodl centralizovat vydávání XRP.  Všechny XRP, které kdy budou existovat, již byly vytvořeny.  Existuje 100 miliard XRP, z nichž již bylo vydáno 40 miliard . Zbytek je stále řízen Ripple Foundation. který každý měsíc uvádí na trh maximálně 1 miliardu XRP.  Nepoužité mince se získávají z trhu. 

Vypadá to, že banky mají o Ripple vcelku zájem, jelikož se do sítě připojuje stále více a více zpracovatelů plateb. Ripple je určen především pro společnosti, a i když ho mohou využít i jednotlivci, nejsou jeho hlavním záměrem. Platforma je navržena pro co nejrychlejší převod velkých sum peněz napříč světem. 
Jeho současná kapacita je 1 500 transakcí za sekundu (tzs) a poslední aktualizace umožnila uzpůsobení sítě na kapacitu rovnající se platebnímu systému VISA, tedy 50 000 tzs. Bitcoin je schopen zpracovat pouhých 3–6 transakcí za sekundu a Ethereum 15. 

Jaké má Ripple výhody? 

 • Byl původně navržen jako každodenní platební systém, takže je mnohem efektivnější než Bitcoin. Výsledkem je, že transakce jsou mnohem rychlejší a levnější. 
 • Nahrazuje mezinárodní SWIFT platby. 
 • Ripple je založen jako oficiální organizace. Platforma by se měla zaměřit na banky. Nepodléhá tedy četným kontrolám regulačních orgánů, jako mnoho jiných kryptoměn. 
 • Můžete jej směnit za jakoukoli měnu nebo cennost (jako např. zlato) s jednotnou minimální provizí. 
 • Žádná inflace. Všechny tokeny jsou již předtěženy. 
 • Rychlé transakce během několika sekund. 
 • Jak je uvedeno výše, Ripple je oficiální organizace, které mnoho bank důvěřuje. Kromě toho je společnost první svého druhu. 
 • Čím více bank používá Ripple jako platformu pro transakce, tím vyšší bude rychlost a hodnota interního tokenu XRP. Pokud se jednoho dne všechny banky rozhodnou začít tuto platformu používat jako jednotnou bankovní měnu, budou první investoři ve velkém plusu. 
 • Ripple v porovnání s konkurenčními kryptoměnami vykazuje nejmenší volatilitu. 

Nevýhody Ripplu 

 • Absence využití v reálném světě koncových uživatelů.
 • Ripple se v počátcích potýkal s vážnými obviněními, které musel odvracet v řadě soudních sporů. Žalobci tvrdili, že kryptoměna je kontrolována vývojovým týmem z Ripple Labs, kteří se snažili manipulovat s trhem. 
 • Uvádí se, že ačkoli společnost slíbila, že předá velkou část XRP uživatelům sítě, doposud byly převedeny pouze malé částky. Kromě toho si Ripple Labs ponechala téměř polovinu všech stávajících XRP (asi 61 % mincí), aby mohla těžit z tvorby hodnot. 
 • Je vysoce centralizovaný. Celá myšlenka kryptoměn je vyhnout se centralizované kontrole. Protože jsou tokeny již vytěženy, mohou vývojáři Ripplu rozhodnout, kdy a kolik mincí uvolní. Je to v podstatě jako investování do banky. 
 • Je to open source – velmi chytré, ale přesto, jakmile je kód veřejně přístupný, existuje velká šance, že se ho mnoho lidí pokusí hacknout.  

Proč je Ripple kritizován? 

Pokud je něco XRP vytýkáno, pak je to skutečnost, že  60 %  této kryptoměny je v rukou soukromé společnosti, což popírá jeden z principů kryptoměn, což je decentralizace, tj. že neexistuje centrální autorita (pokud ovládáte více jak 50 %, můžete jednoduše sám rozhodovat).  
Nedůvěru mezi zarytými zastánci kryptoměn budí také speciální funkce protokolu Ripple s názvem freeze (zmrazit). Jak její pojmenování naznačuje, umožňuje klíčovým článkům v řetězci transakcí lehce zmrazit konkrétní obnos. Tuto funkci mohou využívat typicky banky nebo kryptoměnové burzy, tedy všechny články, u nichž dochází ke směně kryptoměny za tu standardní. 
Největším příkladem toho je, když se Jed McCaleb, zakladatel Ripple Labs, pokusil prodat Ripple v hodnotě přes milion dolarů. Transakce byla stornována. I když samotná možnost zmrazení transakce je proti základním zásadám kryptoměny. Došlo k tomu v době, kdy McCaleb z firmy již odešel. Před svým odchodem nicméně podepsal smlouvu, podle které nesměl prodávat více než deset tisíc XRP za týden. 

Kurz Ripplu 

Statistika XRP 

Cena XRP 0,190233 USD
XRP ROI (návratnost investice)  3 138,65 %
Pozice na trhu #3
Market Cap 8 240 804 588 USD
Maximální nabídka 100 000 000 000 XRP
Celková nabídka 99 991 146 262 XRP
ATH (historicky nejvyšší cena) – 04. ledna 2018 3,84 USD 

ATL (historicky nejnižší cena) – 07. července 2014

0,002802 USD

Jak vypadá budoucnost Ripplu? 

O Ripple, projevilo zájem několik centralizovaných bankovních systémů. Například: Santander, UniCredit bank, CBW Bank, Cross River Bank, RBC, JP Morgan,  UBS  ReiseBank,  CIBC,  National Bank of Abu Dhabi (NBAD) a  ATB Financial již Ripple používají. V  České republice to je Amore Finance. Banky do svého systému zařadí Ripple protokol a umožní tak klientům využívat všechny jeho výhody. Ripple umí propojit různé platformy a vytváří automatizované skripty. 
Dá se říci, že i po těch letech, co už kryptoměna existuje, je stále na svém začátku působení.  Ripple samozřejmě není tak populární jako jeho protistrana Bitcoin. Nicméně s větším zájmem o kryptoměny obecně se zdá, že Ripple bude horký kandidát na tržního leadera v následujících letech, protože má neobyčejně rychlou síť a nabízí řešení pro platby.  
Budoucnost Ripple, jako firma, určitě má. Otázkou však je, zda jejich úspěch bude znamenat i zvýšení ceny jejich tokenu XRP a jestli token přežije i v dalších letech. 

Závěr 

Zatímco Bitcoin je známý jako první kryptoměna a Ethereum je považováno za první platformu pro smart-kontrakty, můžeme Ripple network považovat za systém směnárny, který se zaměřuje na globální platební řešení pro banky a další finanční instituce.  
Ripple zlepšuje některé z nevýhod přisuzovaných tradičním bankám. Transakce jsou v síti Ripple zúčtovány během několika sekund, přestože platforma často zpracovává miliony transakcí. Na rozdíl od bank, kde transakce můžou trvat několik dní. 
RippleNet může být implementován nad stávající bankovní infrastrukturu jako způsob, jak doplnit a zlepšit tradiční platební systém. xCurrent umožňuje nákladově efektivní platby v reálném čase napříč finančními institucemi, xRapid používá XRP jako můstek bez hranic k poskytování likvidních fondů na vyžádání a xVia usnadňuje integraci a komunikaci všech účastníků RippleNet. 

  

Komentujte