Inove IN

[Pokročilý] Marcel Božík - Technická analýza

29.10.2019

Trader a analytik Marcel Božík vás tentokrát seznámí se zákonitostmi technické analýzy.

Proč znát technickou analýzu?

Znalost technické analýzy je odrazovým můstkem k vydělávání peněz. Pomůže vám načasovat vstup do jakéhokoliv aktiva a i výstup z něj. V době, kdy raketově rostla cena Bitcoinu, přilákala tato skutečnost mnoho nováčků, kteří na trh vstoupili. Neznali však technickou analýzu a nevěděli, kdy přesně z trhu vystoupit. A výsledek byl v mnoha případech tragický.

Cenový graf

Nejdůležitější částí grafu je aktivum, které je na grafu zobrazeno. Každý graf je složen ze dvou os – ta vodorovná (x) zobrazuje časové rozpětí a ta svislá (y) zobrazuje cenové rozpětí. Na spodní části grafu vidíme volume – tzn. kolik aktiva se zobchodovalo v jednotlivých svíčkách nad nimi. Svíčky představují cenový pohyb. Bílé svíčky představují pohyb vzhůru (rostoucí trend), svíčky černé pak klesající trend.

Svíčky

Známe dva typy svíček – bílé a černé. Pro západní svět jsou typickými barvami zelená a červená. První částí svíčky je tělo – je to obchodované rozpětí od otevření až po uzavření obchodování. Nad a pod svíčkou se může (ale nemusí) vyskytovat stín svíčky. Horní stín zobrazuje maximum (vrchol), spodní stín pak minimum (dno). 
Bílá svíčka se otevírá ve spodní části a roste směrem vzhůru (rostoucí, pozitivní svíčka). Černá svíčka se otevírá nahoře a uzavírá se směrem dolů (klesající, negativní svíčka).

Závěr

Nenechte se odradit tím, že je technická analýza složitá. Společnými kroky postupně projdeme všechny aspekty, které potřebujete k tomu, abyste technickou analýzu zvládli.
Nezapomeňte nás sledovat v dalších dílech.
 

 

Podobné články

Komentujte