Inove IN

Nejčastější chyby začátečníků

02.10.2019

Růst kryptoměn bezpochyby vybízí k účasti mnoha lidí. Trh s kryptoměnami není zdaleka jen pomíjivým výstřelkem, jak jej v roce 2011 mnozí označili. Stal se jedním z nejpopulárnějších ve finančním prostoru. S tímto přílivem nových obchodníků a spekulantů se zdá, že v prostoru existuje stálá nabídka nováčků. Běžnou součástí zkušeností s učením jsou chyby, které tito nováčci dělají při hledání. Některé jsou veselé, zatímco jiné mohou mít zničující následky.

Lze tvrdit, že internet vytvořil kulturu, která výrazně ovlivnila způsob, jakým děláme různé věci. Snadný přístup k informacím znamená, že není nutné vědět všechno, když můžete v případě potřeby použít Google. Počítač je nyní považován za osobního asistenta, který nás zná a dělá pro nás téměř vše. S Bitcoinem a kryptoměnami je téměř sebevražedné nechat vše v rukou počítače nebo online služeb. Aby se předešlo nákladným chybám, je zapotřebí velká osobní angažovanost. Každý dělá chyby, důležitou součástí je poučit se z nich.

Níže jsou uvedeny některé z nákladných chyb, které začínající uživatelé dělají.

Ztracené klíče

Ztráta klíčů do vaší kryptopeněženky znamená, že ztratíte přístup ke kryptoměnám, které vlastníte. Liší se od zapomenutí hesla nebo PINu, které můžete resetovat zasláním na vaši e-mailovou adresu. Neexistuje žádná péče o zákazníka a žádný způsob, jak obnovit svůj klíč, pokud jej ztratíte.
Ztracené klíče jsou jednou z nejčastějších chyb, kterou nováčci v kryptu dělají. Ať už kvůli nedostatku informací, nedbalosti nebo kombinaci obou.
Jste svou vlastní bankou ve světě blockchainu, bezpečnost je vaší odpovědností.
Proto je velmi důležité mít klíče uschované na bezpečném místě, kde na ně nezapomenete.

Udržování mincí v online peněženkách

Většina nováčků po přihlášení na burzu a zakoupení prvních kryptoměn zanedbává jejich vyřazení z on-line serveru. Opět se jedná o další případ nevědomosti, nedbalosti nebo kombinace obou.
Vlastnictví a kontrola jsou dva zásadní aspekty vlastnictví jakéhokoli majetku. Kryptoměny uložené v online peněžence mohou být vlastnictvím uživatele, ale nejsou jím kontrolovány. Online peněženky jsou terčem hackerů a zločinců, kteří chtějí ukrást cenné kryptoměny. Udržování kryptoměn v online peněžence je vystavujete riziku vůči těmto hackerům a zlodějům. Nejbezpečnější je investovat do offline peněženky a jakmile je nákup kryptoměny dokončen, měla by být přesunuta právě tam.

Neuschování kopií důležitých informací 

Důležité textové dokumenty, ve kterých jsou například uvedeny všechny vaše adresy, klíče a další příslušné informace, by měly být vytištěny a uloženy na bezpečném místě. Nestačí mít dokumenty uložené v počítači nebo v mobilu. Mnoho nováčků přišlo o mince kvůli poškozeným počítačům, pevným diskům, flash diskům, atd.
Tyler a Cameron Winklevoss, běžněji známí jako dvojčata Winklevossovi, kladou vysoký důraz na bezpečnost svých Bitcoinů. Dvojčata si v roce 2013 koupila bitcoiny v hodnotě 11 milionů dolarů, které dnes stojí zhruba 1 miliardu dolarů, což z nich činí první známé Bitcoinové miliardáře. Rozdělili soukromý klíč své Bitcoinové peněženky na 4 části a uložili na 4 samostatné kusy papíru, které jsou drženy bezpečně ve 4 různých bezpečnostních trezorech.
I když ne každý vlastní takové obrovské bitcoinové podíly, i ta nejmenší kryptoměna je stále cennou komoditou a jako taková musí být bezpečně držena. Je v pořádku mít digitální záznamy všech vašich informací, ale je také důležité mít k dispozici záložní kopii těchto digitálních záznamů.

Používání neověřených peněženek

Systém fungovaní kryptoměnových peněženek je poměrně složitá záležitost, a proto není divu, že mnoho začátečníků, ale i zkušenějších uživatelů, se nachytá na ty falešné. 
Jak se jim tedy vyhnout? Stačí se držet dál od náhodného výběru peněženky z obchodů s aplikacemi (tedy Google Play nebo AppStoru).
Tyto peněženky často napodobují i ty fungující a okrádají tak důvěřivé uživatele, kteří jim svěří všechny své údaje (klíče, seed fráze).

Obchodování na pochybných burzách

Pochybné burzy, které fungují jen za účelem vás okrást, nejsou žádnou novinkou. Horší však je, když se s nimi dostanete do styku. Jako první byste si měli uvědomit, že jim sdělujete své osobní údaje a především své kryptoměny. Tváří se sice, že jsou stále vaše (jsou na vašem účtu), ale nemáte k nim důležité privátní klíče. Proto byste si měli vybírat pouze ověřené burzy, o kterých si zjistíte dostatek informací.
Navíc nikdy nevíte, co se může stát, která burza bude napadena, nebo kdy někdo kryptoměny zpronevěří.
Pokud tedy zrovna nechcete obchodovat, je lepší si své kryptoměny ukládat spíše v offline peněženkách než v online peněženkách a burzách. Zbytek pak zůstává už jen na vás a vašem nakládaní s osobními údaji a klíči. Právě v tomto případě zde platí pravidlo „nikdy nesdělujte ani nezadávejte své klíče a osobní údaje pochybným serverům, aplikacím nebo lidem,“ více než jindy, i když jste ho možná slyšeli už tisíckrát.

Fat-finger Error

Chyba tlustého prstu může být definována jako lidská chyba, ke které dochází při stisknutí nesprávné klávesy na klávesnici počítače (nebo smartphonu). Některé z nejvíce katastrofálních obchodních chyb, které se kdy na finančním trhu vyskytly, byly způsobeny právě touto chybou (např. způsobila v roce 2016 pokles britské libry o 6 %).
Jednou z nejčastějších chyb tlustých prstů, kterou mnoho nováčků v kryptoměnách dělá, je při zadávání obchodů na kryptoobchodní platformě. Každé desetinné místo je hodnota místa, která má značné rozvětvení ve fiat měně. Nováčci někdy zadají nesprávně desetinou čárku nebo nesprávnou částku a vstoupí do obchodu. Při odesílání mincí do peněženky dochází k další chybě s tlustými prsty. Je lepší kopírovat a vložit, protože nesprávně zadaná adresa by mohla znamenat odesílání mincí do nesprávné peněženky.

Jak tomu předejít? 

•    Nastavit limity: Firmy mohou minimalizovat chyby při obchodování nastavením filtrů na svých obchodních platformách. Mohl by být vytvořen filtr, který by zabránil tomu, aby se obchod umístil, pokud je vyšší než určitá částka nebo objem. Pokud je například objednávka vyšší než 2 miliony USD nebo 500 000 akcií.
•    Autorizace: Vyžadování autorizace u obchodů, které přesahují specifikovanou částku. 
•    Automatizace: Použití obchodních algoritmů a přímého zpracování pro zadávání objednávek minimalizuje riziko chyb tlustých prstů. Ruční zadávání velkého počtu příkazů během dne může být únavné, což zvyšuje pravděpodobnost chyb. 

Jako u každé jiné formy obchodu, ani zde není trocha péče a trpělivosti na škodu. Pravidelná aktualizace informací a znalostí je také důležitá, aby bylo zajištěno, že nedojde k určitým chybám. Transakce s kryptoměnou jsou nevratné, a proto je na uživateli, aby před provedením jakékoli transakce zkontroloval všechny důležité údaje.

Odesílání mincí na nesprávnou adresu peněženky

Bohužel toto je velmi častá chyba mnoha kryptozačátečníků. Buď posílají například své Bitcoiny na nesprávnou bitcoinovou adresu, nebo posílají bitcoin například na adresu Litecoinu. V nejlepším případě vaše transakce selže z důvodu nesprávné adresy, nebo v nejhorším případě už nikdy vaše kryptoměny neuvidíte.
Mnoho adres kryptoměn má vestavěnou kontrolu adres, která upozorní, pokud jste například omylem zadali nesprávnou adresu. 

Nemají jasnou obchodní strategii

Toto je běžná chyba, kterou dělají mnozí v kryptosvětě i mimo něj. Bez jasné obchodní strategie začátečníci často skáčou z jedné mince na druhou. Kupují příliš pozdě ve spěchu a prodávají příliš brzy, protože očekávají rychlý zisk. Celkově jsou netrpěliví a často na to doplácí. Víte vůbec, proč investujete do této specifické kryptoměny? Kdy ji plánujete prodat, pokud vůbec? 
Každý dělá chyby, to se může stát. Na čem záleží, je to, že se jimi poučíte. Začněte pomalu s malými částkami. Existuje více uživatelsky přívětivých burz jako například Coinbase nebo Binance, které jsou pro začátečníky skvělé.

Investování do podvodných projektů

Další z chyb uživatelů kryptoměn je investování do podvodných projektů. Ty vznikají za jediným účelem, a to získat vaše peníze. K tomu jim stačí jen založení podvodného ICO, které se tváří jako začínající ambiciózní projekt. Nakonec k tomu všemu přidají značnou propagaci a dílo je hotové. Takový projekt vám může připadat jako úplně neškodný. Proč by také měl, vždyť mnoho úspěšných projektů začínalo stejně.
Někdy je opravdu těžké poznat, jestli se jedná o podvod nebo dobrou investici. Základem je vždy provést průzkum daného projektu a získat o něm co nejvíce informací.

Jak poznat, že se jedná o podvod:

•    tým nebo osoba, která stojí za projektem, je anonymní
•    profily členů týmů na sociálních sítích byly založené nedávno a působí uměle
•    rychlé nebo uspěchané vydání projektu
•    časté chyby v písemném projevu
•    ignorování nebo nesmyslné odpovědi na otázky uživatelů
•    projekt nenabízí žádné plány do budoucna, nebo jsou jen velice obecně definovány (jako třeba u Initiative Q)
Kromě ICO jsou také jiné druhy projektů, u kterých se jako začátečník můžete nachytat. Jsou jimi takzvaná „Pyramidová schémata.“ (Např. BitConnect) I když se jedná o podvod, který se dá asi nejlépe prokouknout, i tak může dojít k tomu, že se stanete jejich obětí. Celý systém funguje jednoduše na získávání nových investorů, kteří vám svým vstupem do projektu zvýší zisky. Vše však končí okradením investorů, kteří vstoupili do projektu jako poslední.
Pokud si i tak nejste jistí, jestli jste schopni odhalit podvodný nebo pochybný projekt, je lepší začít s klasickými kryptoměnami, jakými jsou třeba Bitcoin či Ethereum.

Žijí ve své vlastní altcoinové bublině

Je snadné si myslet, že vaše kryptoměna je na medvědím trhu masivně podhodnocena. To by mohla být pravda, ale pokud byste se podívali ven z bubliny, všimli byste si, že spousta dalších kryptoměn také neprosperuje. To se týká zejména případu, kdy začátečník nemá žádnou strategii, a má tendenci dělat rychlé rozhodnutí bez plánování. Proč jste investovali? Věříte ve společnost (kryptoměnu)? Jde stále za tím, co slíbila?

Nedostatečná diverzifikace

Většina investorů do kryptoměn se drží pouze v jedné jediné oblasti, zatímco diverzifikace je klíčem k úspěšné investici. Nedržte jen jednu kryptoměnu, držte 10 nejlepších mincí, které najdete. Jedna z nich pravděpodobně dosáhne 1000% návratnost a vyrovná ztráty za všech dalších 9 mincí.

Investují více peněz, než si mohou dovolit ztratit

Většina začátečníků a mladých investorů dělá právě tuto chybu. V případě, že investor přijde o peníze, které nutně potřebuje zpět, dostává se do kolotoče úvěrů a dluhů. Je důležité si dávat stranou peníze, bez kterých je člověk schopný dále fungovat, aby se vyhnul dalším problémům v případě neúspěšné investice.

Neověří si, komu kryptoměny posílají

Odesílají ETH, BTC, LTC nebo jakoukoliv jinou kryptoměnu promotérovi sociální sítě, který slibuje, že zašle 10x víc. Nebo uvěří nějaké skupině obchodníků Telegramu, že za úplatu poskytne exkluzivní obchodní tipy, atd. Nevěřte nabídkám, které po vás nejprve chtějí zaslat peníze (kryptoměny) takzvaně „pro ověření“. Pokud jim je pošlete, tak o ně přijdete.

Cloudová těžba

Vy jim dáte peníze a oni vše zařídí za Vás. Vám stačí mít doma pouze počítač, bitcoinovou peněženku a nemusíte se o nic starat – slibné velké výnosy za malé úsilí. Většina firem nabízejících cloud mining je podvod. A to proto, že je pro společnosti snadné brát peníze lidí a pak je nevyplácet. Společnost může tvrdit, že je cloudovou těžařskou společností bez jakéhokoli dokladu o skutečném vlastnictví jakéhokoli hardwaru. 

Příliš vysoké ambice

Myslí si, že investování do kryptoměn bude jejich cestou ven ze světského života. V budoucnu nebudou muset pracovat, budou řídit luxusní auto Tesla nebo Lambo.

Všechny své mince uloženy v jedné peněžence

Nechte své mince uloženy na více místech (prostřednictvím burz, online peněženek, cold peněženek a papírových peněženek). Pokud někdo napadne jednu peněženku, ztratíte jen část svých prostředků.

Nedostatek trpělivosti a chamtivost 

Problém většiny investorů je, že investují pouze krátkodobě a chtějí se okamžitě stát miliardářem, protože vidí, že ostatní již vydělali miliony dolarů. Je ale třeba si uvědomit, že tito investoři investovali třeba rok, a to navíc v méně jisté době. 
Netrpěliví investoři koupí nebo prodají všechny své Bitcoiny. Zkušený obchodník prodává pouze postupně po částech své bitcoiny. Tímto způsobem vždy vydělávají. Nezkušení obchodníci buď nikdy neprodávají, protože se stanou příliš chamtiví, anebo všechno prodávají příliš brzy.

Sledují pouze cenu

Sledovat jen cenu kryptoměn je velká chyba. Je třeba neignorovat také nabídku a sledovat všechny faktory dané kryptoměny (nabídku, tržní podíl, apod.)

Přílišné emoce

Další velkou chybou investorů je, že se nechají ovlivnit emocemi. V tomto případě investují více, když u ceny kryptoměny dojde k poklesu. Pokud poklesne ještě více, investoři kryptoměny propadají tlaku emocí, aniž by si počkali na výhodnější dobu. Je důležité dodržovat svůj původní plán.

Nevybírání zisku

Je důležité mít na paměti, že nemáte žádné skutečné peníze, dokud si je nepřevedete. Avšak i zde je lepší zisk nevybírat, ale dále investovat. Buď do stejné, nebo jiné kryptoměny. Jak jsme se již zmínili, investice do dalších projektů a vytvoření diverzifikovaného portfolia je dobrá volba.

Nerozhodnost

Další chybou investorů je jejich nerozhodnost. Ve většině případů nevědí, jestli je jejich cíl investic krátkodobý či dlouhodobý. Je potřeba znát některé informace, např. momentální vztah mezi hodnotou dolaru a hodnotou Bitcoinu a ten pravidelně sledovat. Na základě těchto hodnot se musíte rozhodnout, která investice je pro Vás lepší.

Závěr

Toto jsou naše hlavní tipy a ukázky chyb, které udělalo mnoho začátečníků. Pokud začínáte s kryptoměnami, přečtěte si prosím tuto příručku a pokuste se poučit z chyb, které ostatní udělali před Vámi.
Nepodléhejte emocím. Zachovejte si vždy rozumný úsudek a chladnou hlavu. Vyhnete se tak časté příčině ztráty při obchodování. Nezapomeňte se nadále vzdělávat a čtěte aktuality, zprávy, návody i analýzy.
 


 

Podobné články

Komentujte