Inove IN

Monero

29.11.2019
Veronika Sekerková

Proč je Monero tak populární? Odpověď je velmi jednoduchá: jeho funkce orientovaná na naprosté soukromí jeho uživatelů, ale to není všechno. Monero je měnový systém, který se zaměřuje na bezpečnost jeho uživatelů, soukromí a skutečnost, že je nemožné sledovat transakce. K dosažení tohoto cíle, Monero využívá speciální kryptografii, která je odpovědná za zaručení důvěrnosti všech jeho transakcí tím, že se zabrání propojení transakce s uživatelem. Monero používá pro svou měnu zkratku XMR.

Ochrana osobních údajů vs. anonymita  

 Nejprve si vysvětlíme rozdíl mezi soukromím a anonymitou. Ochrana osobních údajů znamená, že nechcete, aby ostatní věděli, co děláte. Anonymita znamená, že vám nevadí, když se lidé dozví, co děláte. Ale nechcete, aby věděli, že to děláte konkrétně vy.  

Například, soukromí je, když zamknete dveře do koupelny, protože chcete zachovat to, co se tam děje.  
Anonymita je, když zveřejňujete data, která nechcete, aby byla spojována s vaší osobou. 

Pokud se podíváte na Bitcoin, rozhodně není soukromý. Bitcoinový blockchain je zcela veřejný a všechny transakce si může prohlížet kdokoli na webu. Pokud si chcete zachovat své soukromí v Bitcoinové síti, budete muset použít VPN a řadu dalších metod.  

Bitcoin také není zcela anonymní. Na jedné straně blockchain ukazuje, kolik Bitcoinů bylo posláno, z které adresy a kdy. Na druhé straně, bez jakýchkoli dalších informací je nemožné spojit Bitcoinovou adresu s identitou skutečného života. Bitcoin je tedy pseudonymní.  

Jak funguje Monero  

Monero, znamená v esperantu „mince“, začal v roce 2014 jako fork Bytecoinu, první soukromé decentralizované kryptoměny, která byla vytvořena.  
Abychom anonymitu Monera dobře pochopili, porovnejme jej s Bitcoinem. Víme, že k držení Bitcoinu potřebujete veřejný a privátní klíč. Z prvního klíče se odvozuje vaše adresa, na kterou vám chodí Bitcoin a druhý si necháváte pro sebe, jelikož vám dává výhradní právo manipulace s obsahem vaší peněženky. Monero má rovněž tyto dva klíče, přidává k nim ale další dva, a to veřejnou a privátní část tzv. klíče k prohlížení. View key může uživatel poskytnout třetí osobě (například auditorovi) jako právo na kontrolu stavu účtu. Ten, kdo má view key, vidí stav a historii transakcí na adrese, ale nemůže nic posílat. Tímto klíčem je zajištěna použitelnost Monera i v případě, že potřebujeme adresu učinit transparentní. Tyto klíče hrají v anonymizaci zásadní roli. 
Protokol Monero skrývá 3 části každé kryptoměnové transakce – odesílatele, příjemce a odeslané částky.  

Pojďme se podívat, jak to dělá pro každou část: 

Ukrytí odesílatele  
Odesílatel je skryt pomocí “ring signature”. 
Za účelem skrytí identity odesílatele, když někdo podepíše transakci Monera, je jejich podpis kombinován s minulými podpisy z blokování Monera. Ty fungují jako návnady a znemožňují vnějšímu pozorovateli určit, kdo skutečně odeslal transakci.  

Ukrytí odeslané částky  
Ve zkratce je odeslaná částka skryta prostřednictvím RingCT (Ring Confidential Transactions tzv. důvěrná kruhová transakce). 
Namísto vysílání skutečné odesílané částky, uživatel předává pouze malou náhodnou informaci. Tato informace jsou dostatečná k ověření, že odesílaná částka je legitimní, zatímco skutečná částka zůstává soukromá.  

Ukrytí příjemce 
Nakonec chceme ukrýt příjemce. To se provádí pomocí tajných adres. Veřejná adresa Monera je řetězec 95 znaků, který začíná znakem 4. Když však na tuto adresu pošlete prostředky, jsou prostředky skutečně odeslány na jinou adresu.  

Ukrytí IP odesílatele  
Přestože mohou být všechna transakční data skryta, IP adresa odesílatele může být stále sledována. To je důvod, proč je v plánu Monera další funkce: Kovri.  
Kovri vaši transakci přesměrovává prostřednictvím několika virtuálních uzlů, aby byla také skryta vaše IP adresa. Kovri ještě není integrován s Monerem, ale je v aktivním vývoji.  

Těžba XMR  

Podobně jako u Bitcoinu se XMR těží prostřednictvím počítačů, které uhodnou řešení složitých matematických problémů, známých také jako Proof of Work. Algoritmus používaný k těžbě XMR, nazývaný CryptoNight, je však úplně odlišný od algoritmu SHA-256 použitého k těžbě Bitcoinu. CryptoNight je algoritmus odolný vůči ASIC. 
Monero (XMR) za posledních 18 měsíců prošlo třemi forky. Poslední proběhl 9. března 2019, který přinesl i vylepšení Proof-of-Work algoritmu CryptoNight-R. Cílem tohoto opatření je zvýšení odolnosti a rezistenci vůči těžbě této kryptoměny prostřednictvím ASIC zařízení.  

RandomX

RandomX je nový algoritmus Proof-of-Work (PoW), který má společnost Monero podle plánu začít používat při příští aktualizaci sítě (30. listopadu). RandomX je navržen tak, aby byl odolný vůči ASIC pomocí náhodného provádění kódu a technik náročných na paměť, aby se zabránilo dominantnímu specializovanému těžařskému hardwaru dominovat v síti. RandomX je optimalizován pro CPU, síť bude díky tomu při distribuci blokových odměn více decentralizovaná. 
 
RandomX může pracovat ve dvou hlavních režimech s různými požadavky na paměť: 

 • Rychlý režim – vyžaduje 2 GB sdílené paměti. 
 • Light režim – vyžaduje pouze 256 MB sdílené paměti, ale běží výrazně pomaleji. 

Oba režimy jsou zaměnitelné, protože poskytují stejné výsledky. Rychlý režim je vhodný pro těžbu, zatímco se očekává, že “light režim” bude použit pouze pro ověřování bloků. 

Ring Signature 

Abychom pochopili, jak ring signature pomáhají udržovat soukromí odesílatele, vezměme hypotetický příklad ze skutečného života. Když někomu posíláte šek, musíte jej podepsat. Z tohoto důvodu však každý, kdo vidí váš šek (a ví, jak vypadá váš podpis), může potvrdit, že jste osoba, která ji poslala. 

Předpokládejme, že z ulice vyberete 4 náhodné lidi. Sloučíte své podpisy s těmito 4 lidmi a vytvoříte jedinečný podpis. Nikdo nebude schopen zjistit, zda je to skutečně váš podpis, nebo ne. 

Takto v podstatě funguje ring signature.  

Kovri 

Kovri je C ++ implementace I2P routeru. I2P je skrytá síť jako Tor s několika technickými rozdíly. Kovri je nezávislý projekt společnosti Monero, ale bude spolupracovat se společností Monero a několika dalšími projekty. Kovri zakrývá vysílání transakcí, takže ostatní uzly nevědí, kdo transakce vytvořil. V kontradiktorních podmínkách lze Kovri použít ke skrytí veškerého provozu Monera prostřednictvím I2P, což by lidem zabránilo vědět, že se Monero používá. Kovri se v současné době testuje, a ještě není do Monera plně integrován. 

I2p nebo neviditelný internetový projekt je směrovací systém, který umožňuje aplikacím posílat si zprávy soukromě bez jakéhokoli vnějšího rušení. 

Výhody a nevýhody Monera 

Výhody 

Chrání osobní údaje 

 • Transakce nelze vysledovat 
 • Blockchain nemá limit mincí a je dynamicky škálovatelný 
 • Díky naprosté anonymitě jsou všechny mince zaměnitelné. Stejně jako u běžné hotovosti jsou všechny mince stejně platné nehledě na jejich původ. Ten totiž není možné nijak dokázat i kdyby pocházel z nelegální činnosti. 
 • I když dojde zásoba Monera, bude existovat nepřetržitá dodávka 0,3 XMR/min, která bude těžaře motivovat 
 • Finančně dosáhl ohromujícího růstu 
 • Je selektivně transparentní. Každý může své transakce zviditelnit zvolené osobě, např. auditorovi tím, že jim poskytne svůj view key. Díky tomu je možné provést v Moneru audit. 
 • Má velmi schopný a silný vývojový tým 

Nevýhody 

 • Přestože byla společnost Monero odolná vůči ASIC, aby se zabránilo centralizaci, asi 43 % hashrate Monera je vlastněno 3 těžebními pooly.  
 • Monero transakce jsou podstatně větší než u ostatních kryptoměn, jako je Bitcoin, vzhledem k množství šifrování 
 • Není vhodný pro začátečníky a nebyl tak široce přijímán 

Statistika Monera 

Cena Monera  55,22 USD
Monero ROI  (návratnost investice)   2 132,46 %
Pozice trhu  # 13
Market Cap 957 048 599 USD
Maximální nabídka Žádná data
Celková nabídka 17 330 052 XMR
ATH (historicky nejvyšší cena) – (7. ledna 2018) 495,84 USD
ATL (historicky nejnižší cena) – (14. ledna 2015) 0,212967 USD

Kurz Monera 

Budoucnost Monera 

Není pochyb o tom, že je Monero dnes jednou z předních decentralizovaných kryptoměn zaměřených na soukromí. Se silným vývojovým týmem a loajálním sledováním to vypadá, že je docela problém sesadit Monero jako volbu pro soukromé kryptoměnové transakce. Se vzrůstajícím tlakem ze strany vlád a daňových úřadů na veřejné blockchainy se zdá přirozené, že s rostoucím kryptoměnovým prostorem bude i Monero růst.  

Jakmile bude budoucnost otevřenější a decentralizovanější, bude Monero stále přitažlivější. Monero čeká zajímavá budoucnost vzhledem k ohromujícímu růstu, kterým již prošel. A jakmile bude implementován Kovri, bude ještě zajímavější sledovat, jak se Moneru povede. 

Závěr 

Monero je jedním z nejstarších krypto projektů, které stále fungují a má za sebou silnou komunitu. To je důležitý aspekt jeho přitažlivosti. Monero přesto, že má generálního ředitele, nefunguje jako společnost. Je to skutečně decentralizovaný veřejný projekt, který funguje na základě konsensu skupiny. To, ve spojení s jejich důrazem na soukromí zvyšuje jejich přitažlivost a nadále se těší pozornosti.  

Projekty přicházejí a odcházejí, ale funkčnost společnosti Monera jej řadí mezi obry kryptoměnového světa. Zaměření na soukromí je jedinečné a rozšiřuje se a Monero je na špičce: ve světě, který je stále transparentnější, touhou zůstat anonymní je mocná síla. Monero tuto sílu využívá. 

Komentujte