Inove IN

Kryptoměny a globální trhy

04.03.2020
Martin Kohut

V dnešní analýze se podíváme na trh z globálnějšího hlediska, než jsme u těchto analýz zvyklí. Je to nezbytné k pochopení současné situace.

 

Bitcoin se po korekci, kterou jsme si rozebírali minulý týden, „ustálil“ mezi hodnotami 8500 až 8900, čímž tyto 2 silné úrovně, které jsme si několikrát zmiňovali, potvrdil. Ze střednědobého hlediska jsem na Bitcoinu bearish, a to z důvodu toho, že jsme prorazili důležitý support a trendový kanál, který nás držel od začátku roku. Dokud Bitcoin neprorazí horní trendovou linii downtrednového kanálu, ze kterého při poklesu vypadl, bude pro mě BTC bearish. BTC teď bude pravděpodobně konsolidovat a nabíjet na další pokles na 7700, kde je CME GAP a zároveň silný support. Růstu teď vůbec nic nenasvědčuje. Abychom mohli určit, co se s Bitcoinem bude dít, budeme se muset na aktuální situaci podívat z větší perspektivy, než na kterou jsme u těchto analýz zvyklí. 

 

Už to není jenom o Bitcoinu 

Tento graf ukazuje korelaci BTC a indexu S&P500. Jak vidíte, poslední dny spolu velice úzce korelují. Toto se dá pozorovat na většině trzích. Vládne zde extrémní strach, který je žene dolů a troufám si tvrdit, že propad ještě zdaleka neskončil. Když se podíváte na dosavadní vývoj globálních trhů, před začátkem propadů, vidíme v podstatě jen růst bez jakékoliv významnější korekce. A nic neroste věčně. Je nutné však podotknout, že tento růst byl neopodstatněný a byl způsoben zejména kvantitativním uvolňováním FEDu. V září minulého roku FED navýšil repo operace, aby zabránil dalšímu nárůstu mezibankovních úrokových sazeb, které krátkodobě stouply až k 10 %. Díky těmto operacím, při kterých FED půjčil bankám cca 162 miliard dolarů, mohly banky dále nakupovat akcie, jejíž ceny mezitím díky tomu rostly. Bylo to dlouhodobě neudržitelné. Trh potřeboval jenom impuls. A tím impulsem byl strach z koronaviru, který ještě vyeskalovala média. Nikdo nezlehčuje závažnost situace, ale reakce byla přehnaná. FED na situaci včera zareagoval tak, že nečekaně snížil úrokové sazby o 0,5 %! Tak razantní snížení jsme neviděli od krachu Lehman Brothers v roce 2008. Tímto krokem chtěl ekonomiku „nakopnout“, ale naopak tím spíše potvrdil závažnost situace. Americký prezident Trump naopak tlačí na FED, aby ještě více snížil sazby a tím tlačil trhy nahoru. Nechce, aby k propadu došlo v jeho volebním období. Jenomže není možné, aby se zastavovaly továrny a zároveň dlouhodobě rostly akcie na základě „vrtulníkových peněz“. Pokud by k tomu došlo, byl by současný systém ještě prohnilejší, než se zdá a neměl by v současné podobě dlouhého trvání. 

S&P 500 vs. Bitcoin

 

Kam tečou všechny ty peníze?

To je otázka, kterou si teď pokládají snad všichni. Zlato, ale zejména stříbro jako uchovatelé hodnoty v tomto trhu při pohledu na jejich grafy úplně rnefungují. Výnos amerických 10letých bondů se snížil až na 1,15%. Přesto budou státní dluhopisy bezpečným přístavem. Bitcoin se někdy označuje jako digitální zlato, přesto se ukazuje, že do něj v případě globálního propadu peníze netečou, naopak padá s nimi. Proto, aby se velké instituce uchýlily k Bitcoinu jako uchovateli hodnoty, musela by být infrastruktura pro jejich uložení lepší. Zejména custody řešení a regulace. Z toho vyplývá, že dokud se situace neuklidní a globální trhy se nevzpamatují, neočekával bych příliv nového kapitálu ani do kryptoměn. Pravděpodobně na tom nic nezmění ani halving Bitcoinu. Těžaři prostě zapláčou stejně jako jiná odvětví.

 

Zlato vs. stříbro

 

UPOZORNĚNÍ: Jakékoliv analýzy, novinky, cenové odhady, vstupy, cenová rozhraní, nebo jiné informace sdílené v tomto videu, se nedají považovat za investiční poradenství, nebo investiční výzkum. Nejsme obchodní poradci. Většina naší práce má edukativní účely.

 

Podobné články

Komentujte