Inove IN

Kde získat kryptoměny?

21.08.2019

Pro nákup, prodej a směnu kryptoměn existuje celá řada služeb. Prvním způsobem, jak kryptoměny získat, je koupit si je v některém z bitcoinových automatů v České republice (nebo ve světě) nebo v trafice GECO. Lze využít i služby dalších jednotlivců s opačným záměrem než vy: někdo, kdo kryptoměny má a chce je prodat. Některé burzy nabízí OTC (OVER-THE-COUNTER) – mimoburzovní obchodování, můžete si sami zvolit způsob platby, poplatky, pojištění, jak k obchodu dojde, atd… Dalším způsobem, jak kryptoměny získat, je těžba. A samozřejmě je tady nákup kryptoměn online – pomocí burz či směnáren. Výhoda tohoto způsobu je především v rychlosti a mnohem větším výběru kryptoměn než v automatech. V našem článku se dozvíte, jak která služba funguje.

Kryptoautomat 

Nakoupit kryptoměnu prostřednictvím bankomatu sice můžete za hotovost, ale nedostanete moc výhodný kurz, v ceně je totiž i provize pro provozovatele bitcoinmatů. Existují dva druhy bankomatů – první je určen k nákupu kryptoměn a druhý i k prodeji, ten ale u nás není tak obvyklý. Zde můžete najít nejbližší kryptoměnové automaty. 

Pokud se rozhodnete pro nákup, zvolte částku (nejnižší částka je limitována). Do částky asi 20 000 Kč denně můžete nákup na jednu BTC adresu provést anonymně. Jestliže chcete nakoupit BTC za více peněz, automat vyžaduje registraci (na webu či u obsluhy) a ověření vaší identity. 
Poté vás bitcoinmat vyzve k naskenování QR kódu vaší bitcoinové peněženky. Ta může být buď v mobilu nebo na papíře. Pokud ji však nemáte, můžete si ji vytvořit – bankomat vám v takovém případě vytiskne lístek s  veřejným a privátním klíčem, který byste rozhodně neměli vyhazovat! 
V dalším kroku vložíte do bitcoinmatu částku, kterou chcete směnit a následně zvolíte tlačítko na obrazovce k potvrzení nákupu. 
Můžete si na požádání vytisknout potvrzení o nákupu. 
Váš požadavek je odeslán na burzu a zakoupené bitcoiny (či altcoiny) se po několika potvrzeních objeví ve vaší peněžence.  I když systém reaguje většinou během pár vteřin, připsání prostředků však trvá déle, protože musíte čekat, až transakci potvrdí těžaři.  

V  případě prodeje zvolíte částku v korunách, za kterou chcete bitcoin prodat. 
Poté se na obrazovce zobrazí částka v bitcoinech spolu s adresou, kam máte bitcoiny zaslat. Po potvrzení bitcoinmat vytiskne lístek s adresou i QR kódem a přes vaši mobilní peněženku pošlete přesnou částku v bitcoinech na danou adresu (naskenujete QR kód). Na transakci máte 30-45 minut (záleží na tipu bitcoinmatu) od vytištění lístku. 
Nyní vaši platbu musí potvrdit těžaři v rámci blockchainu, což může trvat 30 minut až hodinu. U bitcoinmatu nemusíte stát, při transakci lze zadat i své telefonní číslo, na které obdržíte SMS zprávu ve chvíli, kdy transakce proběhne. 
Vraťte se k bitcoinmatu, na obrazovce zvolte “Výběr” a naskenujte QR kód z lístku, který jste předtím dostali a použili k  prodeji. Bitcoinmat vám následně vyplatí odpovídající částku v korunách. 
V  České republice se nachází více typů bankomatů jako například BitcoMAT, či RoboCoin a jejich prostředí se mírně liší, postup je ale zpravidla totožný. Brzy mohou nahradit klasické bankomaty a stát se součástí našich běžných životů.

Trafika GECO 

Než se vydáte do GECO pobočky (vyhledejte si pobočku podle adresy na stránkách bitstock), musíte provést  objednávku služby (prodej/nákup) na webové stránce bitstock. Vyplňte žlutý formulář: postačí částka v českých korunách, jestliže chcete koupit bitcoiny. A pokud chcete bitcoin prodat, kolečkem (znázorněno na obrázku) mezi měnami přetočíte částky a napíšete, kolik chcete prodat. 

K nákupu vždy potřebujete bitcoinovou peněženku. Je jedno, jestli použijete hardwarovou, mobilní aplikaci, nebo počítačový program. Důležitá je adresa vaší peněženky, kterou zadáte ve formuláři ve směnárně. Dále je potřeba vyplnění e-mailu pro zaslání bližších pokynů k zaplacení. Z e-mailu si zapíšete speciální kód, případně si vytisknete přiložený soubor. Na prodejně GECO předložíte kód nebo vytištěnou objednávku a zaplatíte či vyberete příslušnou částku. Poté jsou bitcoiny připsány či odečteny z vaší bitcoinové peněženky. V případě, že bitcoiny prodáváte, je nutné pro vyplacení peněz uvést vygenerovaný PIN kód, který je součástí objednávky.

OTC (over-the-counter)  

Je to označení pro mimoburzovní decentralizovaný trh s cennými papíry a jinými finančními instrumenty bez centrální fyzické polohy, kde účastníci trhu navzájem obchodují prostřednictvím různých způsobů komunikace, jako je telefon, e-mail a proprietární systémy elektronického obchodování. 
Tento trh může být považován za jakousi alternativu k burzovnímu obchodování, lze ho však považovat za mnohem rizikovější, jelikož se obchoduje bez záruk vyplívajících z přítomnosti burzovní instituce. Obchody probíhají přímo mezi dvěma protistranami, které si domlouvají individuální podmínky každého obchodu.
Na OTC trhu obchodníci působí jako tvůrci trhu tím, že uvádějí ceny, za které nakupují, a prodávají kryptoměny nebo jiné finanční produkty. 
Obchod může být proveden mezi dvěma účastníky na OTC trhu, aniž by si ostatní byli vědomi ceny, za kterou byla transakce dokončena. Obecně platí, že OTC trhy jsou obvykle méně transparentní než burzy a také méně podléhají regulacím. 
Cena, kterou obchodník má pro klienta, se může lišit od ceny udané jiným prodejcem a rozpětí nabídky a poptávky může být také širší v případě prvního prodejce. 
Méně likvidní a exotičtější aktiva, která jsou méně vhodná pro obchodování na burze, budou pravděpodobněji obchodována na OTC trhu. 

Směnárna  

Na svůj účet založený v kryptosměnárně zašlete peníze převodem nebo platbu kartou a kryptosměnárna vám je převede do vámi vybrané kryptoměny (samozřejmě za poplatek). Směnárny obvykle nabízejí jen několik základních měn: Bitcoin, Ethereum, Litecoin a Ripple. Pokud si chcete koupit Monero, musíte ve směnárně koupit jednu z uvedených kryptoměn, a tu až na burze směnit za Monero. 

Burza 

Je stejně jako každá jiná burza místem střetu nabídky a poptávky. Burza sama kryptoměny nekupuje, pouze zprostředkovává nákup a prodej mezi investory navzájem.

Mining neboli těžba  

Pro ty největší kryptoměnové nadšence existuje možnost si je vytěžit. Těžbu kryptoměn provádí těžař pomocí svého počítače, jehož výpočetní výkon používá k rozluštění šifry na posledním bloku řetězce. Pokud se mu to podaří jako prvnímu, blok takzvaně vytěží a získá za něj odměnu. Ta postupem času automaticky klesá, její variabilní složku ale představují poplatky za jednotlivé transakce. Těžba spolu s trhem garantuje hodnotu kryptoměn, například Bitcoinu. Mince vznikají postupně, proces emitace nelze ovlivnit a  maximální množství 21 milionů je konečné. Takže nelze natisknout  ani vyrobit Bitcoiny, jako to dělají vlády s klasickými měnami,  čímž snižují jejich hodnotu. Naopak Bitcoin je díky tomuto  ekonomickému systému deflační, takže by jeho hodnota měla  do budoucna stoupat. Proto je někdy nazýván “digitálním  zlatem”. 

Individuální obchody 

Pokud nechcete k prodeji využít zavedené služby, můžete vyhledat různé  facebookové skupiny, kde lidé nabízejí nebo poptávají kryptoměny. Pokud najdete protistranu, můžete se vždy domluvit na kurzu i částce. V tomto případě však buďte opatrní a raději vyžadujte osobní kontakt. Jinak byste se mohli snadno stát obětí podvodu. 

Bezpečnějším  způsobem je například služba  Localbitcoins.com, která slouží jako webové tržiště s kryptoměnami. Na něm najdete  lid i v okolí, kteří kryptoměny prodávají či  poptávají, včetně maximální částky a kurzu. Skrze portál je pak můžete kontaktovat, případně provést obchod. Jednotliví uživatelé jsou navíc hodnoceni podle posledních obchodů, dopředu tedy víte, s jak spolehlivým člověkem máte tu čest. 

Aby se zabránilo podvodům, obchoduje se zde  pouze s kryptoměnami, které nabijete na svou lokální peněženku. Při zahájení obchodu se pak daná část bitcoinů uzamkne, a až vám dorazí peníze na bankovní účet či PayPal, jen obchod potvrdíte a Bitcoiny uvolníte kupujícímu. Jištěná je i kupující strana, jelikož uzamčené Bitcoiny prodávající nemůže vybrat, pokud by tedy prodávajcí utekl s penězi, podpora LocalBitcoins může kupujícímu bitcoiny na zažádání uvolnit. 

K registraci na LocalBitcoins  není třeba ověřování identity, ale stačí e-mail a telefonní číslo, v případě prodeje skrze bankovní účet je dobré zadat i jméno a příjmení. 

Bonus 

Hledáte konkrétní kryptoměnu? Získali jste horký tip na koupi nové mince a nevíte, zda se vyplatí do ní investovat, nebo kde ji koupit?  
Technika, kterou rádi používáme, je tato: 

  1. Přejděte na stránku Coinmarketcap.com
  2. Najděte a vyberte svou kryptoměnu pomocí vyhledávací lišty 
  3. Následně uvidíte graf, jak si daná měna vede na trhu, základní info, statistiku kryptoměny: jaká je její cena, pozice na trhu, atd. – to Vám může pomoci v rozhodování 
  4. Kliknutím na záložku „buy“ nebo “exchange” uvidíte, kde je tato mince uvedena 

Poznámka: Před použitím burzy nebo směnárny byste měli vždy zkontrolovat jejich pověst. 

Závěr 

Možností, jak získat nebo prodat kryptoměny, je spousta a každá má svoje plusy – ať už jde o bezpečnost, rychlost, anonymitu, ale i mínusy – poplatky, horší kurzy, limity. 

Podobné články

Komentujte