Inove IN

Jak vybrat směnárnu pro kryptoměny

17.07.2019

Vzhledem k tomu, že na současném kryptotrhu je více než 200 směnáren a burz, nemusí to být úkol vůbec jednoduchý a to i z toho důvodu, že např. v roce 2018 byla z burz ukradena více než 1 miliarda USD v kryptoměnách. I když postupem času dochází ke zlepšení bezpečnosti burz, tyto útoky se objevují a budou objevovat i v letech následujících. Proto je potřeba výběru burz a směnáren věnovat čas a pozornost.


Směnárna vs. burza

Burza funguje na tom principu, že pouze páruje nabídky a poptávky různých obchodníků po celém světě a má v nabídce velké množství kryptoměn. Také zde nekoupíte Bitcoin (BTC) za fiat měnu (české koruny). K tomu účelu slouží směnárny, které samy obchodují na burzách aktiva, která jí posílají zákazníci a nesou rizika při změně kurzu. Proto jsou také směnárny v poplatcích o něco dražší.


Výběr burzy (směnárny)

Při výběru se zaměřujte na ty burzy, které jsou ověřené a mají svoji historii alespoň 3 roky a více. Mějte na paměti, že vůbec nezáleží na tom, zda se jedná o směnárny české nebo zahraniční burzy, neboť i ty vysoce renomované mají problémy s hackery a některé z nich již zkrachovaly. 

Pokud v krypto-světě začínáte a chcete zakoupit Bitcoin (BTC) za fiat měnu, můžete to udělat např. na Coinbase – https://www.coinbase.com/, kde lze BTC zakoupit bankovním převodem nebo platební kartou, což je o něco dražší. Druhou možností je např. směnárna Coinmate – https://coinmate.io/home, která má české zakladatele a můžete zde platit i v českých korunách. Třetí možností je využít české směnárny, např. SimpleCoin –
https://exchange.simplecoin.eu/, Virtual Property – https://www.virtualproperty.cz/ nebo Bitstock –
https://bitstock.com/cs-cz/.

U burzy rovněž sledujte objemy jejich obchodování, které jsou indikátorem likvidity burzy a celkové schopnosti objednávku vyplnit bez ohledu na to, jak je velká nebo malá. Samozřejmě že svou roli hraje i množství párů, které burza nabízí. Ne všechny měny si však mohou dovolit zápis na velké burze, proto je najdete na těch menších nebo decentralizovaných. Zde lze doporučit burzy IDEX.market – https://idex.market/eth/idex nebo Crypto-Bridge –
https://crypto-bridge.org/.
V neposlední řadě sledujte, jak funguje podpora burzy, jak je zajištěna vaše anonymita (anonymní registrace) a pak to hlavní – bezpečnost (dvoufaktorová autentizace – 2FA, například Google Authenticator nebo SMS).


K burzám, které lze doporučit, určitě patří:
Bittrex - https://international.bittrex.com/
Binance - https://www.binance.com/en/
GDAX - https://pro.coinbase.com/
Kraken - https://www.kraken.com/
a další…


Závěr

Burzy ani směnárny neslouží a nefungují jako peněženka, ale pouze jako tržiště. Proto zde prostředky nechávejte jen po nezbytně nutnou dobu, v době obchodů. Po jejich ukončení je dobré si stáhnout aktiva do vlastní peněženky, kterou si před obchodováním vytvoříte, nebo u větších obnosů použít hardwarovou peněženku Trezor nebo Ledger. 

Podobné články

Komentujte