Online peněženky
Online peněženky patří k nejjednoduššímu, ale zároveň i k nejméně bezpečnému způsobu uložení měny. V tomto případě totiž svěřujete svá aktiva do rukou třetí strany, která vlastní váš privátní klíč a má tak kontrolu nad vašimi coiny. Zároveň pak musíte doufat, že vklady jsou ze strany provozovatele dostatečně chráněny proti hackerům.
Softwarové peněženky
Bezpečnější variantou uložení vašich aktiv jsou softwarové peněženky. V tomto případě do svého zařízení instalujete příslušný program a jde pouze o to, zda budete stahovat celý blockchain, tzv. full node, kde synchronizace může trvat několik hodin i dní, peněženky zabírají hodně místa na disku a musí se pravidelně synchronizovat nebo stáhnete jen nejnutnější informace, tzv. light node a zbytek se synchronizuje se serverem, který blockchain sám obsahuje. Důležité je rovněž nastavení dlouhého a bezpečného hesla a zálohování peněženky a privátního klíče na bezpečné místo.
Mobilní peněženky
Mobilní peněženky představují zlatou střední cestu. Stáhnete zde příslušnou aplikaci, kde je privátní klíč uložen v šifrované podobě. V případě, že dojde k poškození, ztrátě nebo odcizení mobilního telefonu, můžete si váš privátní klíč obnovit na jiném zařízení, a to pomocí „seedu“, což je 12 nebo 24 náhodně vygenerovaných anglických slov. Výhodou mobilní peněženky je, že máte coiny neustále u sebe a nemusíte stahovat celý blockchain. Pak už pouze záleží na tom, zda používáte operační systém iOS nebo Android.
Hardwarové peněženky
Tyto peněženky patří v současné době k tomu nejbezpečnějšímu, neboť privátní klíče zde máte uložené v režimu offline. Transakce probíhají takovým způsobem, že zařízení podobné flash disku připojíte do počítače přes USB a i když probíhající transakci vidíte na obrazovce počítače, potvrzení privátním klíčem probíhá již mimo počítač, čímž jste chráněni před nechtěnými zraky.
Příklady kryptopeněženek:
Blockchain.com
První peněženka pro Bitcoin, která si stále drží své místo na trhu a patří k těm velmi oblíbeným. Je přístupná ze všech prohlížečů a má i svoji mobilní aplikaci. Je jednoduchá, přehledná a bezpečná – společnost nemá přístup k vašim klíčům.
Cryptonator
Cryptonator patří mezi víceúčelové online peněženky a podporuje vedle Bitcoinu i celou řadu ostatních kryptoměn, jako např. Ethereum, Dash, Litecoin či Monero. Používat ji můžete v PC i v mobilu.
Atomic Wallet
Víceúčelová peněženka s podporou více než 300 kryptoměn a možností přidávání a spravování tokenů ERC20. Peněženka disponuje celou řadou funkcí, které pokrývají anonymitu, bezpečnost, decentralizaci, atomové swapy či výměny krypta přímo v peněžence.
Electrum
Electrum je peněženka, která patří do skupiny light. Nestahuje tudíž celý blockchain, ale jen potřebné informace, takže se synchronizuje v řádu desítek vteřin, nanejvýš minut.
Coinomi
Coinomi je mobilní víceúčelová peněženka, kde ukládáte kryptoměny pod jediným „seedem“. V aplikaci můžete rovněž provádět směny kryptoměn dle aktuálního kurzu, vaše IP adresa je šifrovaná a jste držitelem privátního klíče.
Trezor
Trezor patří mezi nejspolehlivější hardwarové peněženky. Hodí se zejména pro uchovávání většího množství aktiv a disponuje vysokou mírou zabezpečení. Je kompatibilní se všemi základními operačními systémy jako je Windows, Linux, OS X. Nevýhodou je pak jeho vyšší pořizovací cena.
Závěr
Ať už se rozhodnete pro jeden či druhý typ kryptopeněženky, mějte vždy v první řadě na paměti vaši bezpečnost. Na burzách a v mobilních peněženkách proto nechávejte jen menší obnosy pro případ, že s nimi potřebujete rychle disponovat. Pokud se rozhodnete hodlovat a držet větší obnosy, je pro vás jasnou volbou hardwarová peněženka.
Komentujte