Inove IN

Jak si vybrat vhodnou kryptopeněženku

17.07.2019

Ještě předtím, než začnete nakupovat nebo těžit kryptoměny, musíte si ujasnit, kam je budete ukládat. Stejně jako své fiat peníze ukládáte na bankovní účet, musíte někam bezpečně uložit i svou kryptoměnu. A k tomuto účelu slouží právě kryptopeněženky. Těchto peněženek je v současné době velké množství, prakticky každá kryptoměna má vlastní peněženku a některé jich mají i několik. Obecně lze kryptopeněženky rozdělit do dvou základních skupin, a to na online „hot“ a offline „cold“ peněženky.

Online peněženky

Online peněženky patří k nejjednoduššímu, ale zároveň i k nejméně bezpečnému způsobu uložení měny. V tomto případě totiž svěřujete svá aktiva do rukou třetí strany, která vlastní váš privátní klíč a má tak kontrolu nad vašimi coiny. Zároveň pak musíte doufat, že vklady jsou ze strany provozovatele dostatečně chráněny proti hackerům.


Softwarové peněženky

Bezpečnější variantou uložení vašich aktiv jsou softwarové peněženky. V tomto případě do svého zařízení instalujete příslušný program a jde pouze o to, zda budete  stahovat celý blockchain, tzv. full node, kde synchronizace může trvat několik hodin i dní, peněženky zabírají hodně místa na disku a musí se pravidelně synchronizovat nebo stáhnete jen nejnutnější informace, tzv. light node a zbytek se synchronizuje se serverem, který blockchain sám obsahuje. Důležité je rovněž nastavení dlouhého a bezpečného hesla a zálohování peněženky a privátního klíče na bezpečné místo.


Mobilní peněženky

Mobilní peněženky představují zlatou střední cestu. Stáhnete zde příslušnou aplikaci, kde je privátní klíč uložen v šifrované podobě. V případě, že dojde k poškození, ztrátě nebo odcizení mobilního telefonu, můžete si váš privátní klíč obnovit na jiném zařízení, a to pomocí „seedu“, což je 12 nebo 24 náhodně vygenerovaných anglických slov. Výhodou mobilní peněženky je, že máte coiny neustále u sebe  a nemusíte stahovat celý blockchain. Pak už pouze záleží na tom, zda používáte operační systém iOS nebo Android.


Hardwarové peněženky

Tyto peněženky patří v současné době k tomu nejbezpečnějšímu, neboť privátní klíče zde máte uložené v režimu offline. Transakce probíhají takovým způsobem, že zařízení podobné flash disku připojíte do počítače přes USB a i když probíhající transakci vidíte na  obrazovce počítače, potvrzení privátním klíčem probíhá již mimo počítač, čímž jste chráněni před nechtěnými zraky. 
 

Příklady kryptopeněženek:

Blockchain.com

První peněženka pro Bitcoin, která si stále drží své místo na trhu a patří k těm velmi oblíbeným. Je přístupná ze všech prohlížečů a má i svoji mobilní aplikaci. Je jednoduchá, přehledná a bezpečná – společnost nemá přístup k vašim klíčům.

blockchain,com

Cryptonator

Cryptonator patří mezi víceúčelové online peněženky a podporuje vedle Bitcoinu i celou řadu ostatních kryptoměn, jako např. Ethereum, Dash, Litecoin či Monero. Používat ji můžete v PC i v mobilu.

Atomic Wallet

Víceúčelová peněženka s podporou více než 300 kryptoměn a možností přidávání a spravování tokenů ERC20. Peněženka disponuje celou řadou funkcí, které pokrývají anonymitu, bezpečnost, decentralizaci, atomové swapy či výměny krypta přímo v peněžence.

Electrum

Electrum je peněženka, která patří do skupiny light. Nestahuje tudíž celý blockchain, ale jen potřebné informace, takže se synchronizuje v řádu desítek vteřin, nanejvýš minut.

Coinomi

Coinomi je mobilní víceúčelová peněženka, kde ukládáte kryptoměny pod jediným „seedem“. V aplikaci můžete rovněž provádět směny kryptoměn dle aktuálního kurzu, vaše IP adresa je šifrovaná a jste držitelem privátního klíče.

Trezor

Trezor patří mezi nejspolehlivější hardwarové peněženky. Hodí se zejména pro uchovávání většího množství aktiv a disponuje vysokou mírou zabezpečení. Je kompatibilní se všemi základními operačními systémy jako je Windows, Linux, OS X. Nevýhodou je pak jeho vyšší pořizovací cena.

Závěr

Ať už se rozhodnete pro jeden či druhý typ kryptopeněženky, mějte vždy v první řadě na paměti vaši bezpečnost. Na burzách a v mobilních peněženkách proto nechávejte jen menší obnosy pro případ, že s nimi potřebujete rychle disponovat. Pokud se rozhodnete hodlovat a držet větší obnosy, je pro vás jasnou volbou hardwarová peněženka.
 

Komentujte