Inove IN

Co je ICO a jak funguje

20.11.2019

ICO (Initial Coin Offering) je v podstatě kombinací IPO a crowdfundingu. Je to moderní typ fundraisingu a funguje tak, že společnost nabídne veřejnosti k prodeji svou vlastní nově vzniklou kryptoměnu, a to ještě před jejím uvedením na burze za předem stanovenou cenu.

Pokud někdo z vás v minulosti zakládal firmu nebo měl nápad na nový projekt, tak určitě záhy zjistil, že bez prvotního kapitálu se obejde jen velmi těžko. Jednou z možností může být třeba půjčka v bance. Ne každý ovšem na tuto půjčku dosáhne a nebo tato nedosahuje dostatečné výše k rozjezdu projektu. Proto fungují tzv. IPO nebo crowdfunding.

Co je IPO

IPO (Initial Public Offering) je prvotní nabídka akcií určité firmy. Firma může část svých akcií nabídnout veřejnosti k prodeji, čímž získává kapitál. Investor koupí akcií získává i podíl ve firmě a má tak nárok na podíl ze zisku firmy. Vzhledem k tomu, že je veřejná nabídka akcií ve většině zemí regulovaným procesem s přísnými pravidly, dosáhnou na ni zpravidla jen firmy se silným zázemím.

Crowdfunding

Toto je druhá varianta, kdy společnost předloží veřejnosti určitý projekt, do kterého mohou investoři vložit své peníze. V tomto případě si podíl ve firmě nekupují, ale zpravidla dostávají různé odměny (systém odměňování je závislý od každé konkrétní crowdfundingové platformy). 

Co je ICO

ICO (Initial Coin Offering) je v podstatě kombinací IPO a crowdfundingu. Je to moderní typ fundraisingu a funguje tak, že společnost nabídne veřejnosti k prodeji svou vlastní nově vzniklou kryptoměnu, a to ještě před jejím uvedením na burze za předem stanovenou cenu. Cílem je samozřejmě získání kapitálu pro další fungování a rozvoj projektu. 

ICO je časově ohraničené a probíhá zpravidla v několika kolech, kdy se cena tokenu postupně zvyšuje a bonus, který většina společností nabízí, se postupně snižuje. Rovněž tak je předem stanoven přesný počet tokenů k prodeji. Nakupovat tokeny lze za Bitcoin, někdy rovněž za Ethereum, ale existují i projekty, které přijímají např. USD. U většiny ICO je rovněž uvedena nejnižší částka (soft cap), která musí být vybrána, aby se projekt realizoval. Pokud by se stalo, že tato částka za stanovené období nebude vybrána, vrací se investice zpět původním majitelům.

V případě ICO investoři nezískávají podíl ve firmě a nemají tedy ani zajištěn podíl ze zisku firmy. Jejich motivací je, že až bude kryptoměna uvedena na burze, kde se již bude řídit tradičními zákony nabídky a poptávky, navýší svoji hodnotu, čímž se jejich investice zhodnotí.

Boom ICO projektů vyvrcholil v roce 2017 a vzhledem k tomu, že ICO nejsou nijak regulované, vznikala zde řada scamů či nedokončených projektů, při kterých investoři přicházeli o své finance. Na druhou stranu v této době vzniká i řada nadějných projektů, jako např. Ethereum (ETH), Tezos (XTZ) nebo NEO (NEO), které investorům přinesly pohádkové zisky.

Závěr

V případě investice do ICO projektů se mějte opravdu na pozoru a velice pečlivě vybírejte ty, do kterých budete investovat své prostředky. Prověřte si vývojový tým, který na projektu pracuje – zda je dostatečně početný, důvěryhodný a zkušený. Prostudujte si samotnou strukturu ICO projektu a rovněž se zamyslete nad tím, zda projekt má vůbec nějaké reálné využití. Pomocnou ruku vám podá celá řada internetových stránek, které se zaměřují na hodnocení ICO projektů. Doporučit můžeme například stránky pro hodnocení kryptoaktiv baserank.io.

Komentujte