Inove IN

Bitcoin cash vs. Bitcoin

29.10.2019
Veronika Sekerková

V průběhu let se Bitcoin stal celosvětovým fenoménem.  Jak popularita Bitcoinu rostla, vyšlo najevo, že bitcoinová komunita potřebuje vyřešit problém škálování. Problém byl, že čím více lidí používalo síť, tím rychleji se 1 MB blok v blockchainu s  omezenou kapacitou zaplňoval.  To vedlo k méně spolehlivým transakcím a mnohem vyšším transakčním poplatkům, což narušovalo lehkost používání celého systému.

Jak vznikl Bitcoin Cash/BCH? 

Všechno to začalo jako diskuse o tom, jak změnit Bitcoin. Bylo potřeba něco, co by mu pomohlo lépe se vypořádat s rostoucím počtem lidí využívajících kryptoměnu. 
Po letech debat však vznikly dva různé ideologické tábory s protichůdnými názory. To vedlo 1. srpna 2017 k „rozvětvení“ (forku) Bitcoinu na dvě verze: Bitcoin, jak je tomu nyní, ale s některými vývojovými změnami, aby byl efektivnější, a Bitcoin Cash, klon Bitcoinu, ale s řadou technických rozdílů. 
Neshoda je svým charakterem vysoce technická, ale skutečnost, že k ní vůbec došlo, je odrazem povahy Bitcoinu. 
Na rozdíl od jiného softwaru nemohou vývojáři jednoduše jednostranně provádět změny – musí mít souhlas skupin a společností, které jsou odpovědné za „vytváření“ Bitcoinů. Jinými slovy, těžaři Bitcoinů a skupiny provozující burzy umožňují nákup a prodej Bitcoinů. 

BCH po rozdělení 

Znamená rozdělení peníze zdarma? Nová dodávka mincí stávajícím uživatelům je někdy označována jako airdrop. 
Ve většině případů je však nová mince bezcenná, zřídkakdy se stane cennou měnou. 
Chcete-li získat své volné peníze, většinou budete muset původní měnu poslat na jinou peněženku a novou měnu poslat na peněženku, která tuto měnu podporuje. 
Každý uživatel, který tedy v okamžiku rozdělení drží Bitcoin, získává automaticky stejné množství nově vzniklé kryptoměny. To je způsobeno právě využitím původního blockchainu Bitcoinu. Pokud při forku vlastníte například 10 BTC, tak po rozdělení budete mít 10 BTC + 10 jednotek nové kryptoměny. 

V čem je BCH odlišný od Bitcoinu? 

Vznikl jako odpověď na dlouholetou rozepři v rámci bitcoinové komunity ohledně nejlepšího způsobu, jak přizpůsobit Bitcoin většímu množství uživatelů. Nejjednodušší řešení, které si zvolil Bitcoin Cash, je zvýšit parametry maximální velikosti bloku v základním kódu BTC.  
Co se týká uživatelské stránky Bitcoinu/Bitcoin Cash, je mezi nimi jen malý rozdíl. Hlavním rozdílem je, že díky rozdílným hashovacím časům umožňuje BCH protokol více transakcí za sekundu, což znamená rychlejší platby a nižší poplatky. 
V případě Bitcoinu byla maximální velikost bloku 1 MB (což umožňovalo okolo 250 000 transakcí denně). Vývojáři Bitcoinu však vytvořili a implementovali do sítě druhou vrstvu – Lightning network – díky tomu se zrychlily transakce a snížily poplatky, také umožnil provádět malé transakce.  
BCH zvýšil svůj limit na 8 MB, což umožňuje, aby za den proběhly až 2 miliony transakcí. 
BCH nabízí nižší poplatky a spolehlivější transakce než Bitcoin – co se týče vývoje, většina kódu je stejná jako u Bitcoinu. Z toho důvodu je tvorba software pro BCH, případně podpora, již existujících aplikací snadná. 

Výhody BCH 

  • Rychlejší ověřování transakcí 
  • Nižší poplatky za transakce 
  • 8 MB bloků (vs. 1 MB bloků) 
  • Jednodušší těžba 

Nevýhody BCH 

  • Vyšší míra centralizace v rukou těžařů 
  • Malý počet nodů: Bitcoin jich má asi 10x více, což přispívá k větší decentralizaci
  • Snaží se profilovat jako "ten pravý" Bitcoin, ale není tomu tak 

Je Bitcoin Cash lepší než Bitcoin? 

Mnoho lidí má dojem, že Bitcoin Cash a Bitcoin vedou válku a že jeden musí být rozhodně lepší než ten druhý.  
Z praktických důvodů je Bitcoin Cash rychlejším a levnějším aktivem, které lze použít pro transakce na blockchainu. 
Bitcoin, který je původní kryptoměnou, je však v kryptosvětě nejuznávanější a v současnosti největší uchovatel hodnoty.  
Můžete například nakoupit Bitcoin Cash a použít je jako svou hlavní formu měny, se kterou chcete obchodovat. Do Bitcoinu byste však mohli investovat tak, jako byste investovali do fiat měny. Jeho cena je velmi volatilní a jedná se spíše o spekulaci na jeho pád nebo růst. 
Někteří příznivci Bitcoinu rádi nazývají Bitcoin Cash „Bcash“, „Btrash“ nebo jednoduše podvod. 

Hash war 

Uvnitř komunity Bitcoin Cash probíhala válka. Tato válka byla nazvána „Hash war“ a možná se jednou rukou vrhla na celý trh. 
Hash war je v podstatě občanská válka mezi dvěma soupeřícími frakcemi v Bitcoin Cash komunitě: 

  • Bitcoin ABC: Bitcoin Adjustable Blocksize Cap je tábor, který vede Roger Ver a generální ředitel Bitmain Jihan Wu. 
  • Bitcoin SV: Bitcoin Satoshi's Vision je veden Craigem Wrightem (který tvrdí, že je Satoshi Nakamoto) a miliardářem Calvinem Ayreem, majitelem největšího BCH poolu – CoinGeek. 

V listopadu 2018 prošel Bitcoin Cash forkem a rozdělil se na Bitcoin Cash ABC a Bitcoin Cash SV. 
A proč dochází k Hash war?  Proč si jdou Roger Ver a Craig Wright po krku? 
Je to kvůli velikosti bloku. 
Bitcoin Cash ABC chce blokový limit 32 MB, zatímco Bitcoin Cash SV chce blokový limit 128 MB, tj. téměř čtyřnásobek velikosti upgradovaného Bitcoin Cash ABC bloku. 

Statistika Bitcoin Cash 

Cena Bitcoin Cash  290,59 USD
Bitcoin Cash ROI (návratnost investice)  -47,72% 
Pozice na trhu # 4
Market Cap  5 254 931 102 USD
Celková nabídka 18 083 363 BCH
Maximální nabídka  21 000 000 BCH
ATH (historicky nejvyšší cena) – 20. prosince 2017 4 355,62 USD
ATL (historicky nejnižší cena) – 15. prosince 2018 75,03 USD

Kurz Bitcoin Cash 

 

Závěr 

Bitcoin Cash má několik nezávislých týmů vývojářů poskytujících softwarové implementace.  Inovují a upgradují, aby z Bitcoin Cash udělali tu nejlepší kryptoměnu na světě.  Decentralizovaný vývoj také udržuje Bitcoin Cash odolný vůči politickým a sociálním útokům na vývoj protokolu. 
Od forku v roce 2017 vývojáři Bitcoin Cash již upgradovali bloky na 32 MB bloků.  Existuje mnoho nových a vzrušujících projektů využívajících síť Bitcoin Cash.  Se silným plánem, talentovanými vývojáři a jasnou vizí toho, jaký by měl být Bitcoin, je budoucnost Bitcoin Cash zářná. 

Podobné články

Komentujte